Share

انتقادها از عملکرد ضعیف فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس شورای اسلامی بحث‌ها در میان چهره‌های این جریان سیاسی درباره شرکت یا عدم شرکت در انتخابات آتی مجلس را داغ کرده است. مصطفی تاج‌زاده،‌ چهره سیاسی اصلاح‌طلب و معاون وزیر کشور در دولت محمد خاتمی گفته است که در صورت برگزاری انتخابات امروز دیگر به «فهرست امید» رأی نمی‌داد.

مصطفی تاجزاده

مصطفی تاجزاده

مصطفی تاج‌زاده در گفت‌و‌گو با روزنامه «اعتماد» به شرح وضعیت اصلاحات پرداخت. تاج‌زاده با انتقاد از شماری از اصلاح‌طلبان گفت:

«اصلاح‌طلبانی داریم که محافظه‌کار شده‌اند. اما کمتر اصلاح‌طلبی داریم که به غیر اصلاح‌طلبی چرخیده باشد… من این را به ضرر جریان اصلاحات می‌دانم. اول به این علت که پایگاه اجتماعی‌شان را از دست می‌دهند چراکه جامعه احساس می‌کند اینها هم فقط به دنبال کسب قدرت هستند و تفاوت زیادی میان این جناح با رقیبش نیست. اگر ما پایگاه اجتماعی خود را از دست بدهیم هیچ‌ چیز دیگری نداریم.» انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی ایران اسفند سال جاری برگزار می‌شود.

فراکسیون امید، فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس که در ابتدای کار با دعوی «اکثریت‌بودن» اعلام موجودیت کرد، نتوانسته است قوانین حمایتی از کودکان و زنان و دیگر قوانین وعده‌داده‌شده از سوی اصلاح‌طلبان را به تصویب برساند.

این فراکسیون که با به اصطلاح «چهره‌های سفید» برای عبور از سد نظارت استصوابی تشکیل شد، پس از آغاز به کار مجلس با ریزش نمایندگان منسوب به اصلاح‌طلبی و پیوستن آنها به جبهه‌ اعتدالیون و محافظه‌کاران روبه‌رو شد.

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید چهار سال پیاپی برای ریاست مجلس نامزد شد و هر بار علی لاریجانی پیروز رقابت بود. فراکسیون امید در آخرین انتخابات مجلس نتوانست علی مطهری، نایب‌رئیس نزدیک به اصلاح‌طلبان را در پست‌اش ابقاء کند.

انتقادها از عملکرد ضعیف فراکسیون امید و شخص عارف باعث شده است که بحث درباره شرکت یا عدم شرکت در انتخابات پیش روی مجلس بین اصلاح‌طلبان بار دیگر قوت بگیرد.

تاج‌زاده در این‌باره با انتقاد از اصلاح‌طلبان «قدرت‌طلب» به اعتماد گفت:

«ما در اصلاح‌طلبان با ۲ دسته مواجهیم؛ یکی افرادی که منافع‌شان ایجاب می‌کند … به هر قیمتی در قدرت بمانند … اما بسیاری از اصلاح‌طلب‌ها تحلیل اشتباهی دارند و فکر می‌کنند، ماندن در قدرت می‌تواند موثر باشد … و باید به هر قیمتی در انتخابات شرکت کرد. با این افراد می‌توان بحث کرد و آنها را قانع کرد که ما نباید به هر قیمتی در انتخابات شرکت کنیم بلکه باید در انتخاباتی شرکت کنیم که مطمئن باشیم اگر لیست نامزدهای ما رای آورد، می‌تواند کاری انجام دهد.»

این زندانی سیاسی سابق گفت که چهارسال پیش به فهرست امید رأی داده است اما «امروز رأی نمی‌دهم». به گفته تاج‌زاده، تحولات سال‌های اخیر باعث شده است که «تردیدهای جدی در کارآمدی راهبرد جاری» اصلاح‌طلبان ایجاد شود؛ راهبردی که او خارج‌کردن مجلس از دست تندروها، واردکردن عقلانیت به اداره کشور، و پیشبرد «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) معرفی کرده است.

اختلاف‌های اصلی در میان اصلاح‌طلبان پس از تظاهرات اعتراضی دی ۱۳۹۶ رخ داد. یکی از معروف‌ترین شعارها این بود: «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا / دیگه تمومه ماجرا». چهره‌های مهم اصلاح‌طلبان از آن اعتراضات حمایت نکردند.


در همین زمینه:

بن‌بست تکراری اصلاحات

Share