Share

تحقیقات در پرونده ارتکاب به قتل شهردار اسبق تهران به پایان رسید. آنچه که مطرح نبود: خشونت خانگی و فروپاشی اخلاقی. آنچه که مطرح است: زیان اصلاح‌طلبان و  عملکرد نهادهای اطلاعاتی. مثال: نامه علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی که همزمان با پایان تحقیقات و انتقال شهردار اسبق تهران به زندان اوین در رسانه‌های داخلی منتشر شد. مطهری می‌گوید با ندای رهبری، صدا و سیما رویه دیگری در پوشش پرونده قتل میترا استاد در پیش گرفت. غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگو با اعتماد می‌گوید بهتر بود محمد علی نجفی به سبب مشکلات خانوادگی از شهرداری تهران انصراف می‌داد.

محمد علی نجفی، شهردار اسبق تهران در دادسرای جنایی

محمد علی نجفی دوشنبه دوشنبه ۱۳ خرداد بعد از پایان تحقیقات، در کمتر از هفت روز از بازداشتگاه پلیس آگاهی تهران به زندان اوین انتقال داده شد. علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی در یادداشتی که همزمان با پایان تحقیقات در پرونده نجفی و صدور کیفرخواست برای او منتشر شد، اعلام کرد که با «ندا»ی علی خامنه‌ای، صدا و سیما رویه دیگری در نحوه پوشش ماجرای پربازتاب قتل میترا استاد، همسر دوم شهردار اسبق تهران را در پیش گرفت. مطهری نوشت:

«صدا و سیما که معمولاً حوادث جنایی را منعکس نمی‌کند با ذوق‌زدگی و خوشحال از ضربه زدن به رقیب سیاسی به انعکاس کامل آن پرداخت و تنها زمانی که ندایی از مقام رهبری به او رسید دست از این عمل ناجوانمردانه خود برداشت و ناگهان سیر اخبار درباره این حادثه متوقف شد. ظاهراً خود مسئولان این سازمان قبح این گونه رفتارها را درک نمی‌کنند و حتماً باید ندایی از بالا برسد.»

دادستان تهران دوشنبه از صدور کیفرخواست محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران دایر بر قتل عمد و حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز و ایراد صدمه بدنی عمدی خبر داد. علی القاصی‌مهر در گفت وگو با رسانه‌های داخلی یادآوری کرد: پرونده محمد علی نجفی از جهت قانونی یک پرونده قتل خانوادگی محسوب می‌شود.

بر اساس تصاویری که از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، محمد علی نجفی، سیاستمدار ۶۷ ساله و یکی از شخصیت‌های برجسته اصلاح‌طلبان سه‌شنبه هفته گذشته هنگام صرف چای با افسر پلیس و بدون دستبند به قتل همسر دومش اعتراف کرد. محمود علیزاده طباطبایی، وکیل نجفی در گفت‌وگو با شرق ادعا کرد که این فیلم مربوط به زمانی است که نجفی شهردار تهران بود. نجفی در اداره آگاهی به افسر پلیس گفت به دلیل آنکه میترا استاد راضی به طلاق نبود، با سلاح کمری در حمام، با شلیک گلوله او را به قتل رسانده است. نجفی در حین اعترافاتش ادعا کرده بود که قصد شلیک نداشته.«شلیک به قلب اصلاحات» و «سرنوشت تلخ یک تکنوکرات» از تیترهای اول روزنامه‌های تهران در هفته گذشته بود.

پرستوهایی که بر گرد منتقدان به پرواز درمی‌آورند

علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه یادداشت دوشنبه ۱۳ خرداد خود ادعا می‌کند میترا استاد عامل نهادهای اطلاعاتی (موسوم به «پرستو») بود:

«از اخبار رسیده و خصوصا سخنان خود آقای نجفی معلوم شد که افرادی در کشور پرستوهایی دارند که گاهی بر گرد سیاسیونی که منتقد یا مخالف به شمار می‌روند به پرواز درمی‌آورند و آنگاه فیلم و عکس تهیه می‌کنند برای بستن دهان او و حذف وی از صحنه سیاست، غافل از اینکه اگر این روش‌ها در دنیا مرسوم و رایج است و مجاز شمرده می‌شود، برای یک مسلمان مجاز نیست بلکه حرام است.»

وزارت اطلاعات اعلام کرده که میترا استاد را به کار نگرفته است. اطلاعات سپاه اما در این‌باره سکوت کرده است. محمد سرافزاز، رئیس سابق سازمان صدا و سیما نیز با انتشار پیامی در توییتر گواهی داده که منصوبان حداد عادل در تدارک عملیات روانی علیه او بوده‌اند:

«جناب حداد عادل از آنجا که یک منصوب شما خواست مثلا عملیات روانی برایم راه بیندازد، بدانید یک “پرستونما” به نام م-الف سراغ من آمده بود ولی سر آنها به سنگ خورد.»

محمد علی نجفی بعد از اعتراف به قتل همسر دومش در حمام، چهارشنبه ۸ خرداد این بار با لباس زندان و با دستبند در دادسرای جنایی تهران حاضر شد. او مقابل دوربین تلویزیون گفت:

«همسرم صدای مرا برای نهاد‌های امنیتی کشور ارسال می‌کرد. بر سر همین موضوع با ایشان به شدت درگیری داشتیم. یک نهاد تماس‌های مرا شنود می‌کرد و در اختیار همسرم قرار می‌داد که در این خصوص شکایت کردم، اما این موضوع انگیزه قتل نبوده است.»

روز گذشته در دادسرای جنایی تهران صحنه قتل با حضور محمد علی نجفی بازسازی شد.  مسعود استاد، برادر میترا استاد در جمع خبرنگاران گفت:

« این را که گفته شده خواهرم با یک نهاد امنیتی ارتباط داشته، رد می‌کنم. او با هیچ نهادی ارتباط نداشت. قرار بود روز حادثه خواهرم با یک سایت خبری مصاحبه کند و مسائلی را مطرح کند که همین امر باعث شد خواهرم کشته شود.»

بستگان میترا استاد تقاضای قصاص کرده‌اند.

غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگو با اعتماد در انتقاد از محمد علی نجفی گفته است:

«دیدگاه من این بود کسی که در زندگی شخصی با چنین مسائل و مشکلاتی رو به رو است جالب نیست در سمت شهرداری تهران قرار گیرد.»

کرباسچی می‌گوید در دیدارهای شخصی و در جمع‌های سیاسی این نکات را با نجفی در میان گذاشته بود و با این‌حال او همچنان مصر بود شهردار تهران شود.

عفو بین‌الملل اعلام کرده است که به سبب تبعیض نهادینه در قانون طلاق در ایران، زنان ایرانی انواع خشونت‌های خانگی را متحمل می‌شوند. پرونده محمد علی نجفی یکی از جلوه‌های بارز خشونت خانگی علیه زنان ایرانی است. اما این موضوع در رسانه‌های داخلی کاملاً فراموش شده است.

بیشتر بخوانید:

عذرخواهی رئیس پلیس تهران از «اشتباهات» در برخورد مأموران با نجفی

 

 

Share