Share

جلوه‌ای از لمپنیسم در پایتخت: روزنامه جمهوری اسلامی گزارش داده که برای جلب توجه شهروندان در شهر تهران بیلبوردهایی با پیام‌های دوپهلو با بار جنسی و جنسیت‌زده که با دشنام‌های رایج در کوی و برزن پهلو می‌زند، نصب شده است. وزارت ارشاد و سازمان زیباسازی شهرداری تهران وجود چنین بیلبوردهایی را تکذیب نکردند اما از خود سلب مسئولیت کردند.

یکی از بیلبوردهای تبلیغاتی با محتوای جنسی و جنسیت‌زده (پیام در تصویر سیاه شده است)

روزنامه جمهوری اسلامی در انتقاد از رواج بیلبوردهایی در شهر تهران با پیام‌های جنسی و غیراخلاقی نوشته است:

«اخیرا طراحان بیلبوردهای تبلیغی در حرکتی خزنده و آسیب‌زا در برخی از تابلوها با واژگانی دوپهلو و غیراخلاقی و نگارش جملاتی سخیف، سعی در جذب مخاطب دارند و اگر هر فردی چنان واژه‌هایی را در «فونت» بسیار درشت در مسیر اتوبان مشاهده کند یقینا به اهداف زشت طراحان آن پی می‌برد. در تبلیغات اغواگرانه بیلبوردهای شهری معنی معمولی واژه‌ها با “فونتی” بسیار ریز و حتی درون دو پرانتز یا آکولاد آورده، اما معنی سخیف و سبک لغت برجسته می‌شود.»

گزارش روزنامه جمهوری اسلامی درباره بیلبوردهای تبلیغاتی با محتوای جنسی و حنسیت‌زده: جلوه‌ای از لمپنیسم

احسان‌الله حجتی، مدیر کل دفتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دوشنبه ۱۳ خرداد درباره بیلبوردهای تبلیغاتی با واژگانی با بار جنسی و جنسیت‌زده به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت:

«با بررسی کارشناسی تصاویر مذکور با گروهی از کارشناسان و متخصصان، با برخی از اسامی مندرج در آگهی‌ها به عنوان آگهی‌دهنده تماس گرفتیم که مشخص شد چنین مواردی اصلا وجود نداشته است.»

این مقام ارشاد در این‌باره سکوت کرد که چگونه ممکن است بیلبوردهایی در شهر تهران، در بزرگراه‌ها مقابل دیدگان شهروندان قرار داشته باشد، اما نتوان به سادگی محتوای آن‌ها را بررسی کرد، چنانکه به کارشناس و متخصص نیاز باشد.

احسان‌الله حجتی در ادامه این گفت وگو به این نکته هم اشاره کرده است که وجود بیلبوردها با محتوای جنسی و جنسیت زده در «ام‌القرا»ی اسلامی را نمی‌توان به سادگی انکار کرد. این مقام مسئول در ادامه سخنانش به ایلنا گفت:

«البته نمی‌خواهم بگویم جعل است بلکه می‌گویم این تصاویر دستکاری شده است.»

برزین ضرغامی، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) وجود چنین بیلبوردهایی را به طور قطع انکار نکرد. این مقام مسئول گفت:

«تصاویر مربوط به نمایش جملات مبتذل بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی اگر وجود داشته باشد، به طور قطع مربوط به شهر تهران نیستند.»

شرکت‌هایی که مایل‌اند کالا یا خدمات خود را با بیلبوردهایی معرفی کنند، ابتدا می‌بایست با مراجعه به اداره کل ارشاد استان تهران مجوز محتوا را دریافت کنند. سپس این محتوا به سازمان زیباسازی فرستاده می‌شود. اگر سازمان زیباسازی شهر تهران موافقت کند، بیلبورد در خیابان‌ها نصب می‌شود.

انواع شرکت‌ها در ایران در زمینه تبلیغات محیطی فعالیت می‌کنند. بیلبوردها با واژگان جنسیت‌زده به بانک پارسیان، دومین بانک بزرگ خصوصی ایران نسبت داده شده. ایلنا گزارش داده که سازمان‌ها و یا شرکت‌هایی که از نامشان در این «فضاسازی»، سوءاستفاده شده، اعلام کرده‌اند موضوع را از مجاری حقوقی پیگیری خواهند کرد.

Share