Share

منابع نزدیک به شورای عالی امنیت ملی احتمال آزادی نزار زکا، شهروند لبنانی که از اقامت دائم آمریکا برخوردار است و در حال حاضر در زندان اوین به سر می‌برد را تأیید کرده‌اند. مایک پمپئو در سفر به سوئیس تبادل زندانیان را هم مطرح کرده بود.

نزار زکا، شهروند لبنانی زندانی در ایران

ماجد دمشقیه، وکیل لبنانی نزار زکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس اطلاع داد که با میانجیگیری میشل عون، رئیس جمهوری و سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان موکل او به زودی از زندان اوین آزاد می‌شود.

دوشنبه ۱۳ خرداد خبرگزاری تسنیم به نقل از منابع نزدیک به شورای عالی امنیت ملی کزارش داده بود که مقامات جمهوری اسلامی به زودی از درخواست رئیس جمهوری لبنان تمکین می‌کنند و نزار زکا «به احتمال قوی» به زودی آزاد می‌شود.

میشل عون که زمانی مخالفت او با بشار اسد در سوریه زبانزد بود اکنون از حامیان حزب‌الله لبنان است. ایران از حامیان ریاست جمهوری او بر لبنان است و عون یک بار هم در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به ایران سفر کرد که انتقاداتی را در کشورش در پی داشت.

نزار زکا، شهروند لبنانی که به سرطان روده مبتلاست، خرداد سال گذشته در اعتراض به عدم دسترسی به امکانات درمانی دست به اعتصاب غذا زد.

نزار زکا ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ به دعوت مسئولان «همایش بین‌المللی نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار» به ایران سفر کرد اما سه روز بعد در فرودگاه بازداشت شد. او در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام «جاسوسی برای دولت متخاصم آمریکا» به ۱۰ سال حبس و پرداخت جریمه نقدی  ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار دلاری محکوم شد و دادگاه تجدید نظر هم اوایل مرداد ماه ۹۶ این حکم را تأیید کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران ۴ اردیبهشت در سفرش به نیویورک اعلام کرده بود که ایران بیش و کم همزمان با بازگشت تحریم‌های نفتی و بانکی به آمریکا پیشنهاد تبادل زندانیان را داده بود. ظریف گفته بود:

«شش ماه پیش به آمریکایی‌ها گفتیم آماده تبادل زندانیان آمریکایی در ایران با ایرانیانی که به خاطر قوانین تحریم در آمریکا یا به خواست آمریکا در کشورهایی دیگر حبس شدند، هستیم. هیچ پاسخی نیامد.»

مایک پمئو، وزیر خارجه آمریکا در سفرش به سوئیس از اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره با ایران بدون‌ پیش‌شرط خبر داده بود. علاوه بر نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی، برنامه موشکی سپاه و برنامه هسته‌ای ایران، تبادل زندانیان نیز ممکن است در گفت‌وگوهای احتمالی مطرح شود. ایران خواهان آزادی زندانیانی است که به دلیل دور زدن تحریم‌های آمریکا بازداشت شده‌اند.

آذر ۹۷ شش خانواد‌ه‌ زندانیان دو‌تابعیتی در ایران در نامه‌ای از رهبران جهان خواستند با «عادت دیرینه گروگانگیری دولتی در جمهوری اسلامی ایران» مقابله کنند. این نامه را خانواده‌های رابرت لوینسون، مامور پیشین پلیس فدرال آمریکا، نزار زاکا، شهروند لبنانی دارای اقامت دائم آمریکا، سعید ملک پور، دانش‌آموخته مهندسی مواد از دانشگاه صنعتی شریف تهران و دارای اقامت کانادا، کامران غدیری، ایرانی-‌استرالیایی که از سال ۲۰۱۶ زندانی است، احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر مقیم سوئد محکوم به اعدام و سیامک نمازی، دوتابعیتی ایرانی-‌آمریکایی امضا کرده‌اند. آنان تصریح کرده‌اند بدون فشار بین‌المللی، جمهوری اسلامی تمایلی به پایان دادن به گروگانگیری نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

نزار زکا، نامزد انتخابات پارلمانی لبنان از زندان اوین

 

Share