Share

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران در سخنانی که به مناسبت درگذشت بنیانگذار انقلاب اسلامی ایراد کرد، گفت «دشمن» در صدد است کاری کند که جانشین علی خامنه‌ای راه و روش متفاوتی از او و آیت الله خمینی در پیش بگیرد، اما انقلاب «صاحب» دارد و سومین رهبر در ایران کسی نیست جز «مولای» رهبران اول و دوم. حجت الاسلام عبدالله حاجی‌صادقی نسبت به فرسودگی جامعه هشدار داد. آیا مرگ «نظام» نزدیک است؟

عبدالله حاجی‌صادقی، نماینده ولی فقیه در سپاه نسبت به فرسودگی جامعه هشدار داد. آیا مرگ «نظام» نزدیک است؟

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در پی حادثه کوی دانشگاه تهران در سال ۱۳۸۷ و در سخنرانی ۲۹ خرداد ۸۸ که به نقطه عطفی در انتخابات بحث‌برانگیز آن سال بدل شد، از امام زمان به عنوان «ای سید ما، ای مولای ما» یاد کرده بود. خامنه‌ای در حادثه کوی دانشگاه تهران گفته بود:

« ای سید و مولای ما! پیش خدای متعال گواهی بده که ما در راه خدا تا آخرین نفس ایستاده‌ایم.»

و در ۲۹ خرداد ۸۸ هم این جملات او از تریبون نماز جمعه تهران هنوز در یادها باقی مانده است:

«ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این‌ها را فدای انقلاب و نثار شما می‌کنم.»

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران در سخنانی که به مناسبت درگذشت بنیانگذار انقلاب اسلامی ایراد کرد، تلویحاً اعلام کرد که فعلاً جانشینی برای رهبر جمهوری اسلامی جز «مولای» او در نظر گرفته نشده است. حجت الاسلام عبدالله حاجی‌صادقی گفت:

«دشمن در صدد است که رهبری سوم از جنس رهبری اول و دوم نباشد و اما نمی‌دانند که انقلاب ما صاحب دارد و رهبری سوم مولای رهبر اول و دوم ماست که با آمدنش این انقلاب را تحویل و جهان را پر از عدل و داد می‌کند.»

همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب ۵۷ آیت‌الله خامنه‌ای بیانیه‌ای با عنوان «گام دوم» و با تأکید بر ضرورت «جوانگرایی» در مفهوم «ورود جمهوری اسلامی به فصل جدیدی از زندگی» منتشر کرد. بیش و کم همزمان با صدور این بیانیه، رهبر جمهوری اسلامی که فرماندهی کل قوا را هم به عهده دارد دست به عزل و نصب‌هایی در سپاه پاسداران زد: حسین سلامی به فرماندهی سپاه پاسداران منصوب و اواخر اردیبهشت علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران شد. رهبر جمهوری اسلامی همچنین محمدرضا نقدی را هم که چهره‌ای با سابقه امنیتی و اطلاعاتی است به سمت معاون هماهنگ‌کننده سپاه منصوب کرد.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران در ادامه سخنانش در سالگرد درگذشت خمینی گفت:

«دشمنان اسلام فهمیده اند که آنچه اسلام را حفظ کرده امتی ولایتمدار است و مادامی که این امت با ولایت اتصال و پیوند دارد انقلاب شکسته نخواهد شد بنابراین زهی خیال باطل برای دشمنان که به دنبال خدشه به این پیوند هستند.»

 حاجی‌صادقی در ادامه این سخنان یادآوری کرد که سپاه پاسداران مسئول است که مانع از  «فرسودگی» جامعه شود. او همچنین از مسئولان خواست که رهنمودهای خامنه‌ای در تنش با آمریکا را به کار ببندند.

علی خامنه‌ای در سخنانی در اسفند ۹۴ بر ضرورت تعیین جانشینی برای خود اشاره کرده بود. احمد خاتمی، عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان نیز از تشکیل یک کمیته محرمانه برای بررسی افراد صاحب صلاحیت خبر داد. از ابراهیم رئیسی (رئیس قوه قضائیه)، صادق آملی لاریجانی (رئیس مجمع تشخبص مصلحت نظام) و محمد تقی مصباح یزدی به عنوان جانشینان احتمالی خامنه‌ای یاد شده است.

بیشتر بخوانید:

نظام می‌میرد • پرونده جانشینی

 

Share