Share

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که یک شهروند ایرانی را که خدمه یک «کشتی مهاجم» بود در سواحل یمن نجات داده و به بیمارستان منتقل کرده است. پیش از این نیز عربستان خدمه یک نفت‌کش سانحه‌دیده ایرانی را نجات داده بود.

تسلیحات و تجهیزات نیروی دریایی عربستان سعودی (عکس: آرشیو)

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که با بالگرد خدمه یک کشتی ایرانی را در حدود ۱۰۰ کیلومتری بندر الحدیده به یک بیمارستان نظامی در جیزان منتقل کرده است.

به گفته مالکی، دفتر نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد از مقامات سعودی درخواست کرده بود به کمک خدمه ایرانی این کشتی بشتابد. دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل تاکنون درباره این موضوع سکوت کرده است.

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:

«نیروهای ائتلاف بر اساس شریعت اسلام و ارزش‌های انسان‌دوستانه و با وجود آنکه فعالیت‌های خصمانه و تردد کشتی‌های مظنون  همچنان نیروهای ساحلی ائتلاف را تهدید می‌کنند و راه‌های دریایی و تجارت جهانی در دریای سرخ را به مخاطره انداخته‌اند» عربستان سعودی خدمه کشتی ایرانی را نجات داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد در تصاویری که ائتلاف عربی در اختیار خبرنگاران قرار داده، چند مرد با لباس مبدل و چند قایق کوچک مشاهده می‌شوند که در حال تخلیه بار به یکی از سواحل یمن‌اند. عربستان سعودی ایران را به حمایت تسلیحاتی از حوثی‌های یمن متهم کرده است. اما شورشیان حوثی اعلام کرده‌اند که عامل ایران نیستند و به دلیل محاصره یمن نمی‌توان حتی یک قرص نان را وارد این کشور کرد.

این دومین بار در هفته‌های اخیر است که عربستان سعودی به درخواست دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل خدمه کشتی‌های ایرانی را «نجات» می‌دهد. در  مه/ اردیبشت سال جاری یک سوپرتانکر ۳۰۰ هزار تنی ایران با ۲۶ خدمه که ۲۴ نفر آن‌ها ایرانی بودند در دریای سرخ در ۷۰ کیلومتری جده دچار سانحه شد. عربستان سعودی با اعزام شناورهایی خدمه نفت‌کش سانحه‌دیده را نجات داد. تانکر تراکرز به نقل از یک منبع دوم – شخصی که خود را یکی از پرسنل قدیمی شرکت ملی نفت‌کش ایران معرفی کرده – گزارش داده بود که احتمال دارد نفت‌کش ایرانی از ناحیه پاشنه کشتی هدف یک موشک قرار گرفته باشد. این منبع دوم اعلام کرده بود که نفت‌کش ایرانی از دریای سرخ عازم سوریه بوده است.

هفته گذشته، شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب، در نشست‌های جداگانه‌ای در مکه، ایران را عامل «بی‌ثباتی در منطقه» دانسته و حملات اخیر به خطوط نفتی عربستان‌سعودی و چهار کشتی نفتکش در بندر فجیره امارات‌ را محکوم کردند.

روز گذشته حسین امیرعبداللهیان، مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی با انتشار پیامی در توییتر نسبت به همراهی عربستان سعودی با آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران هشدار داد و نوشت «زمان برای تداوم سیاست‌های کثیف عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اسرائیل به سرعت رو به پایان است.»

جنگ یمن که از سال ۲۰۱۵ تاکنون ادامه دارد ، یکی از بدترین فجایع انسانی را رقم زده است. در این جنگ تاکنون بیش از ۶۰ هزار نفر کشته شده‌اند و میلیون‌ها نفر از ساکنان یمن به اقلام غذایی و خدمات بهداشتی و درمانی دسترسی ندارند.

بیشتر بخوانید:

عربستان سعودی: یک نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ دچار سانحه شد

Share