Share

پروانه سلحشوری، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفته در سه سال گذشته مهم‌ترین مانع برای به ثمر رسیدن طرح‌ها و لایحه‌ها به نفع زنان، «قاطبه مردسالار مجلس، ساختار قدرت و سابقه پدرسالارانه جامعه» بوده است.

پروانه سلحشوری، نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی (عکس: آرشیو)

او درباره همراهی نمایندگان مرد با اعضای فراکسیون زنان گفته: «یکی از موضوعات اخیر بحث سهمیه یک ششمی زنان در فهرست‌های انتخاباتی ورود به مجلس بود که دیدیم مردان قاطعانه در مقابل آن ایستادند یا در مورد اینکه زنان را در هیات رئیسه داشته باشیم همین مقاومت همواره بوده است.»

او همچنین درباره حضور زنان در هیات رپیسه مجلس گفته: «سال سوم باز چند خانم بودیم اما هیچ کس رای نیاورد. من برای کارپردازی نامزد شده بودم چون دبیری را دوست نداشتم و می‌خواستم در حوزه‌های نظارتی فعال باشم اما دیدم که نماینده این جایگاه را یک جایگاه مردانه می‌دانند و حضور یک زن را در آن قبول نمی‌کنند. امسال هم که دیدید باز هم یک زن به هیئت رئیسه راه پیدا نکرد.»

مجلس ایران اکنون ۱۷ نماینده زن دارد. از بین این ۱۷ زن، ۱۴ تن اصلاح‌طلب و سه تن دیگر مستقل هستند.

پیش از این مجلس دوره پنجم با حضور ۱۴ زن بیشترین تعداد نمایندگان زن را دارا بود.

در دور اول مجلس چهار نماینده زن، دور دوم چهار نماینده زن، دور سوم چهار نماینده زن، دور چهارم ۹ نماینده زن، دور ششم ۱۳ نماینده زن، دور هفتم ۱۳ نماینده زن، دور هشتم ۸ نماینده زن و دور نهم نیز ۹ نماینده زن موفق به کسب کرسی‌های مجلس شده بودند.

مجلس ایران ۲۹۰ کرسی دارد.

Share