Share

وزارت دفاع ترکیه روز شنبه ۸ ژوئن/ ۱۸ خرداد اعلام کرد ۴۳ عضو حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) را «خنثی» کرده است. این اصطلاح معمولا اشاره به مرگ این اعضا دارد اما در مورد زخمی یا اسیر شدنشان نیز به کار می‌رود. عملیات اخیر، بخشی از مجموعه عملیات آنکارا در شمال عراق است که از ۱۳ روز قبل آغاز شده است.

ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا پ‌ک‌ک را یک «گروه تروریستی» می‌دانند

حزب کارگران کردستان در شمال عراق و بیشتر در منطقه قندیل واقع در جنوب هاکورک مستقر است. آنکارا می‌گوید هدف از عملیاتش علیه این گروه نابود کردن پناهگاه‌ها و مخفی‌گاه‌های پ‌ک‌ک و همچنین «خنثی کردن» اعضای آن است

وزیر دفاع ترکیه گفته است:

«۴۳ عضو پ‌ک‌ک را در عملیاتی که از ۱۳ روز قبل در هاکورک در شمال عراق شروع شده، خنثی کردیم.»

گفته می‌شود ۵۳ مین و ابزار انفجاری خنثی شده و ۷۴ سنگر و پناهگاه این گروه هم تخریب و غیرقابل استفاده شده است. سلاح‌ها و تجهیزات متعلق به نظامیان پ‌ک‌ک هم به غنیمت گرفته شده است.

هلوسی آکار، وزیر دفاع ترکیه همچنین گفته است این عملیات تا زمانی که آخرین «تروریست خنثی شود»، ادامه خواهد یافت.

عملیات پ‌ک‌ک در جنوب شرقی ترکیه از سال ۱۹۸۴ آغاز شده و بیش از ۴۰ هزار نفر در جریان درگیری‌های این گروه و دولت ترکیه کشته شده‌اند.

ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا این گروه را یک «گروه تروریستی» می‌دانند.

حزب دموکراتیک مردم ترکیه که حامی حقوق کردهای ترکیه و سومین حزب بزرگ پارلمان ترکیه است، گفته است چنین عملیات‌هایی باعث ایجاد بحران می‌شود و ده‌ها عملیات مشابه که در گذشته انجام شده، حاصلی نداشته است.

وزیر کشور ترکیه هم اعلام کرده که دو عضو پ‌ک‌ک که یکی از آنها در لیست افراد تحت تعقیب ترکیه قرار دارد، در عملیاتی که در دیاربکر انجام شده، «خنثی» شده‌اند.

به گفته مقامات محلی، یک عضو دیگر پ‌ک‌ک هم در دیاربکر در جریان یک بازرسی برای کنترل قاچاق مواد مخدر دستگیر شده است.


  • در همین زمینه

اردوغان: اعضای ارشد پ ک ک در قندیل را هدف قرار دادیم

Share