Share

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، رییس سابق فدراسیون فوتبال افغانستان را در پرونده آزار جنسی زنان فوتبالیست مقصر شناخته است.

بر اساس رای کمیته اخلاقی فیفا، کرام‌الدین کرام، رییس سابق فدراسیون فوتبال افغانستان در ارتباط با این پرونده به طور دائمی محروم می‌شود و باید یک میلیون دلار جریمه بپردازد.

کمیته اخلاقی فیفا نتیجه گرفته که کرام از سمت خود سوء‌استفاده کرده است.

فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در ماه دسامبر سال گذشته رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان و چندین مقام دیگر را تعلیق کرد اما فدراسیون فوتبال افغانستان اتهامات مطرح شده علیه کرام‌الدین کرام، رئیس این فدراسیون را رد کرد و آنها را «بی‌اساس» خواند.

در ماه نوامبر، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان پس از انتشار گزارش روزنامه گاردین درباره مطرح شدن اتهام آزار جنسی زنان فوتبالیست این کشور، دستور بررسی این موضوع را صادر کرد.

گاردین از قول منبعی که یکی از چهره‌های ارشد مرتبط با تیم فوتبال زنان معرفی شده بود، افشا کرده بود که این آزارها در افغانستان، از جمله در دفتر مرکزی فدراسیون فوتبال افغانستان و کمپ تمرینی در اردن در فوریه ۲۰۱۷ اتفاق افتاده‌اند. این افشاگری از زبان شبنم مبارز و مینا احمدی، دو تن از بازیکنان، کلی لیندزی، سرمربی آمریکایی تیم فوتبال بانوان افغانستان و خالده پوپل، کاپیتان سابق تیم و رئیس اسبق دپارتمان فوتبال بانوان فدراسیون فوتبال افغانستان که در سال ۲۰۱۶ از این کشور گریخت و به دانمارک پناهنده شد، نقل شد.

او قبلا هم در مورد تبعیض علیه زنان در اقغانستان صحبت کرده و گفته بود مقامات مرد، بازیکنان زن را «به زور به انجام خواسته‌هایشان وادار می‌کنند».

در این میان «هومل»، اسپانسر دانمارکی تیم خبر داد که قرارداد خود را با فدراسیون به‌دلیل این اتهامات فسخ کرده است.


  • در همین زمینه

سوءاستفاده جنسی در فدراسیون فوتبال افغانستان و نابودی تیم ملی زنان این کشور

Share