Share

موسیقی خیابانی هنری است که از دیرباز در فرهنگ شرق جایگاهی ویژه داشته  و در ایران باوجود محدودیت‌ها طی چند دهه گذشته به حیات خود ادامه داده است.

سخت‌گیری‌هایی که دراین زمینه از سوی حکومت به ویژه در مورد زنان خواننده اعمال می‌شود، موجب شده تا بسیاری از هنرمندان در کشور همسایه، ترکیه به اجرای موسیقی خیابانی بپردازند. مورد تک‌خوانی نگار معظم، ۲۷ اردیبهشت در ابیانه که به پیگرد قضائی او انجامید، یکی از آخرین نمونه‌ها است.

بیکاری و شرایط بد اقتصادی از دیگر دلایلی است که برخی از نوازندگان و خوانندگان ایرانی را به ترکیه می‌کشاند؛ کسانی که به دلیل شرایط سرکوب در ایران راه ورود به بازار حرفه‌ای موسیقی را نیافتند و مجبورند با آغاز از خیابان‌ها در ترکیه، برای ورود به موسیقی حرفه‌ای تلاش طاقت‌فرسایی بکنند.

🔘 «زمانه» در گفت‌و‌گو با سه خواننده و نوازنده ایرانی در استانبول ترکیه به چگونگی فعالیت آنها در زمینه اجرای موسیقی و زندگی در ترکیه پرداخته است.
در نخستین قسمت از این مجموعه با «سارای»، خواننده و نوازنده گیتار آشنا خواهیم شد. سارای به مدت چهار سال است که در ترکیه زندگی می‌کند و اجرای موسیقی مهم‌ترین منبع درآمدش محسوب می‌شود.

Share