Share

جهان برای اولین بار از سال ۲۰۱۳ تاکنون به‌شکل نامحسوسی صلح‌آمیزتر شده است. این نتیجه جدیدترین «شاخص صلح جهانی» است. بر این اساس، افغانستان و سوریه جنگ‌زده‌ترین و ایسلند و نیوزلند صلح‌آمیزترین کشورها به‌شمار می‌روند.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

مؤسسه بین‌المللی صلح و اقتصاد (IEP) که دفتر آن در استرالیاست «شاخص صلح جهانی»  ۲۰۱۹ خود را در لندن منتشر کرد.

شاخص جدید نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار در پنج سال گذشته صلح‌جویی در جهان به میزان کمی افزایش داشته و جهان ۰،۰۹ درصد صلح‌آمیزتر شده است. بدین‌ترتیب گرایش منفی به سوی جنگ، برای نخستین بار در پنج سال گذشته شکسته شد.

شاخص نشان می‌دهد که در این زمینه وضعیت ۸۶ کشور بهبود یافته و وضعیت ۷۶ کشور وخیم‌تر شده است.

افغانستان در آمار جدید به جای سوریه نشسته است و جنگ‌زده‌ترین کشور محسوب می‌شود. سوریه که در سال‌های گذشته در صدر خطرناک‌ترین کشورها قرار داشت در حال حاضر جایگاه دوم را دارد و پس از این دو کشور به‌ترتیب سودان جنوبی، یمن و عراق قرار دارند. این نخستین بار از زمان آغاز انتشار «شاخص صلح جهانی» است که یمن در میان پنج کشور جنگ‌زده اصلی قرار گرفته است.

ایران نسبت به شاخص قبلی ۹ پله سقوط کرد و در رده ۱۳۹ از میان ۱۶۳ کشور قرار گرفت.

این آمار نشان می‌دهد که در سال گذشته وضعیت در کشورهایی همچون سوریه، عراق و اوکراین تقریباً باثبات‌تر شده است اما نمی‌توان آن را به‌عنوان گرایش عمومی به‌شمار آورد.

با این حال جهان نسبت به ۱۰ سال گذشته بسیار ناامن‌تر شده است.

اروپا در این میان همچنان صلح‌آمیزترین منطقه جهان است. ایسلند موقعیتی را که از سال ۲۰۰۸ به‌عنوان صلح‌آمیزترین کشور جهان در اختیار داشت، در شاخص جدید حفظ کرده است. نیوزلند، اتریش، پرتغال و دانمارک کشورهای بعدی در این زمینه هستند.

کشور بوتان در شاخص جدید جهش بالایی در میان صلح‌آمیزترین کشورها داشته و در ۱۲ سال گذشته ۴۳ پله صعود کرده و در میان ۲۰ کشور اصلی صلح‌آمیز در جهان قرار دارد.

همچنین براساس شاخص جدید، تأثیر اقتصادی خشونت بر اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۸ به ۱۴۱۰۰ میلیارد دلار در شاخص برابری قدرت خرید (PPP) رسید. برابری قدرت خرید نوعی شاخص اقتصادی است که برای تعیین ارزش پول‌های مختلف به‌کار می‌رود.این میزان در سال گذشته معادل ۱۱،۲ درصد تولید ناخالص داخلی جهان و یا ۱۸۵۳ دلار برای هر نفر بوده است.

تأثیر اقتصادی خشونت در سال ۲۰۱۸ نیز برای نخستین بار از سال ۲۰۱۲ تاکنون ۳،۳ درصد یا ۴۷۵ میلیارد دلار کاهش یافته است. کاهش این تأثیر بازتابی از کاهش مناطق جنگ‌زده در جهان است.

در شاخص جدید خطر تنش‌های خشونت‌آمیز ناشی از تغییرات اقلیمی نیز برای اولین بار منتشر شده است.

براین اساس، حدود ۹۷۱ میلیون نفر در مناطقی با مخاطرات زیاد و یا بسیار زیاد در معرض تغییرات آب و هوایی زندگی می‌کنند که در دهه‌های آینده می‌تواند زندگی آن‌ها را تهدید کند. از این تعداد، ۴۱ درصد در کشورهای با سطح پایینی از آرامش و صلح ساکن هستند، در حالی که ۲۲ درصد در کشورهای با سطح بالایی از صلح زندگی می‌کنند.

مردم مناطق آسیاییِ اقیانوس آرام و جنوب آسیا دو برابر بیشتر از مردم دیگر مناطق تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی، در معرض خطر قرار دارند. مناطق آسیاییِ اقیانوس آرام، جنوب آسیا، آمریکای مرکزی و کارائیب نسبت به سایر مناطق توانایی‌های کمتری برای مقابله با خطرات تغییرات آب و هوایی دارند.

مطالعات مؤسسه بین‌المللی صلح و اقتصاد، وضعیت در ۱۶۳ کشور جهان را بر اساس معیارهای جنگ، تروریسم، درگیری‌ها و اختلافات داخلی، رابطه کشورها با همسایگانشان، خشونت پلیس و صادرات اسلحه طبقه‌بندی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

شاخص صلح جهانی در سال ۲۰۱۷: جهان ناامن‌تر از ۱۰ سال پیش است

Share