Share

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران برای گفت‌وگوهای هسته‌ای تهران و شش قدرت جهانی وارد مسکو شد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، جلیلی ساعت هفت و سی دقیقه صبح یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۱ به همراه هیأتی وارد مسکو شد.

مذاکرات هسته‌ای مسکو روزهای دوشنبه و سه‌شنبه (۲۹ و ۳۰ خرداد) بین ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه به علاوه آلمان) در پایتخت روسیه برگزار می‌شود.

مذاکرات هسته‌ای مسکو ادامه مذاکرات استانبول و بغداد است که چند ماه پیش برگزار شد. هدف از این مذاکرات یافتن راه‌حلی برای پایان دادن به مناقشه اتمی ایران و غرب است.

کشورهای غربی می‌گویند ایران ممکن است در برنامه اتمی‌اش مقاصد نظامی داشته باشد اما تهران با رد کردن این اتهام اعلام می‌کند در برنامه اتمی اهداف صلح‌آمیز و پزشکی را دنبال می‌کند.

مذاکرات هسته‌ای مسکو ادامه مذاکرات استانبول و بغداد است که چند ماه پیش برگزار شد، هدف از این مذاکرات یافتن راه‌حلی برای پایان دادن به مناقشه اتمی ایران و غرب است

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران ۱۴ خرداد در تازه‌ترین اظهارنظر در خصوص مناقشه اتمی این کشور گفت:‌ "در محافل سیاسی و رسانه‌ای دنیا از خطر ایران هسته‌ای دم می‌زنند اما من می‌گویم این‌ها دروغ می‌گویند و فریب‌گری می‌کنند. آنچه که آن‌ها از آن می‌ترسند و باید بترسند،‌ ایران هسته‌ای نیست، ایران اسلامی است."

علاالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز در آستانه مذاکرات مسکو گفت: "کشورهای غربی چاره‌ای جز به رسمیت شناختن حقوق مسلم هسته‌ای ایران ندارند."

به گفته بروجردی "غرب تاکنون قطعنامه‌های غیر قانونی با اهداف سیاسی علیه ایران صادر کرده که ما نسبت به این اقدام شدیداً معترض هستیم و از حق قانونی خود کوتاه نمی‌آییم."

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز از گروه مذاکره‌کننده خواست "نشست مسکو را به سمتی هدایت کنند که گروه ۱+۵ حق مسلم ایران در غنی‌سازی اورانیوم را به رسمیت بشناسد تا ادامه مذاکرات امکان‌پذیر باشد."

 

Share