Share

با تعلیق نافرمانی مدنی در سودان، زندگی اجتماعی در این کشور به تدریج به حالت عادی بازمی‌گردد. در همان حال اتیوپی و ایالات متحده آمریکا در تلاش‌اند که مذاکرات شورای نظامیان و ائتلاف‌های معترضان در سطح پیش از کشتار خارطوم از سر گرفته شود.

محمد دریر، فرستاده ویژه اتیوپی در امور سودان

دوشنبه ۳ ژوئن/ ۱۳ خرداد شبه‌نظامیان جنداوی زیر نظر ارتش، خیابان‌های پیرامون محل تحصن در اطراف وزارت دفاع خارطوم را مسدود کردند و معترضان را به گلوله بستند و چادرها در محل تحصن را نیز به آتش کشیدند. بیش از ۱۱۸ نفر از معترضان کشته و بیش از ۷۸۴ نفر مجروح شدند. در اعتراض به کشتار خارطوم، ائتلاف «آزادی و تغییر» فراخوانی برای آغاز نافرمانی مدنی با هدف کناره‌گیری نظامیان از قدرت منتشر کرد. از شنبه تا سه‌شنبه گذشته زندگی اجتماعی در سودان متوقف شد. پس از سفر آبی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی به خارطوم، چرخشی در مسیر رویدادها به وجود آمد و با میانجیگری محمد دریر، فرستاده ویژه اتیوپی اعتصابات به تعلیق درآمد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس  وزارت خارجه اتیوپی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که شورای انتقالی نظامی و ائتلاف آزادی و تغییر برای از سرگیری گفت‌وگوها اعلام آمادگی کرده‌اند. مهم‌ترین موضوع این گفت وگوها تعیین یک شورای حکومتی است که  تا برگزاری انتخابات آزاد در یک دوره انتقالی بر سودان حکومت کند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه اتیوپی، معترضان و نظامیان توافق کردند که گفت‌وگوها را در سطح پیش از سرکوب خارطوم از سربگیرند: توافق بر سر تعیین یک دوره سه ساله برای برگزاری انتخابات آزاد، معرفی اعضای کابینه انتقالی از سوی معترضان و همچنین قانون‌گزاری بر مبنای عرف و نه شریعت اسلام. این مهم‌ترین موضوع مورد اختلاف بین طرفین است. هفته گذشته بر سر این موضوع گفت‌وگوها متوقف ماند و سپس شبه‌نظامیان جنداوی، معترضان در مقابل وزارت دفاع در خارطوم را به گلوله بستند.

وزارت خارجه اتیوپی در ادامه این بیانیه می‌افزاید طرفین همچنین توافق کرده‌اند که برای اعتمادسازی در بین اعضای شورای انتقالی، از سخنرانی‌های تحریک‌آمیز خودداری کنند. نظامیان هم متعهد شده‌اند زندانیان سیاسی را آزاد کنند.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده نماینده ویژه‌ای را به سودان اعزام می‌کند. در این فاصله دونالد بوث، دیپلمات ارشد آمریکایی وارد خارطوم شده است. به گفته اورتاگوس، ایالات متحده خود را موظف می‌داند برای دستیابی به یک راه حل سیاسی در سودان تلاش کند. نماینده ویژه آمریکا، بلافاصله بعد از ورود به خارطوم خواهان از سرگیری گفت وگوها بین نظامیان و معترضان شد. رشا اود، مدیر مسئول و سردبیر روزنامه «التغییر» به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که معترضان امیدوار بودند با حمایت بین‌المللی نظامیان را وادار به کناره‌گیری از قدرت کنند. اما در عمل چنین نشد. امارات متحده عربی، عربستان سعودی و مصر از نظامیان حمایت می‌کنند.

کارشناسان سازمان ملل نگران‌اند که اگر گفت‌وگوها به ثمر نرسد سودان به «پرتگاه نقض حقوق بشر» در جهان تبدیل شود. سازمان ملل خواهان انجام تحقیقات مستقل پیرامون کشتار دو هفته قبل در خارطوم شده است.

دیده‌بان حقوق بشر در این فاصله از مقامات سودانی خواسته‌ است، دسترسی شهروندان به اینترنت و تلفن‌های هوشمند را مجدداً برقرار کنند. تا سه‌شنبه گذشته اینترنت در سراسر سودان قطع بود.

بیشتر بخوانید:

کارزار نافرمانی مدنی در سودان به تعلیق درآمد

Share