Share

وزارت کشور افغانستان اعلام کرد ۷۲ تن را به اتهام قاچاق انسان به کشورهای اروپایی بازداشت کرده است.

 

سیدعبدالغفار سیدزاده، رئیس اداره مبارزه با جرایم جنایی وزارت کشور افغانستان در یک نشست خبری گفت این افراد طی سه ماه گذشته بازداشت شده‌اند.

وی مقصد اصلی قاچاق شهروندان افغانستان را کشورهای اروپایی خواند و افزود قاچاقچیان شهروندان این کشور را از طریق ایران به ترکیه قاچاق می کنند تا با گذر از یونان، خود را به مقصد برسانند.

اما رئیس اداره مبارزه با جرایم جنایی وزارت کشور افغانستان خاطر نشان کرد تا اکنون شمار زیادی از این افراد در این راه جان شان را از دست داده و هزاران تن نیز در مسیر این راه در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند.

قاچاقچیان شهروندان افغانستان را از طریق ایران به ترکیه قاچاق می کنند تا با گذر از یونان، خود را به مقصد برسانند

به گفته سید زاده در حال حاضر تنها حدود ۴۰ هزارمهاجر افغان در ترکیه به‌سر می‌رند که از طریق ایران به این کشور قاچاق شده‌اند. او وضعیت این افراد را بسیار بد توصیف کرد.

بر پایه اطلاعات وزارت کشور افغانستان، تنها در سال گذشته خورشیدی، ۵۲۹ شهروند این کشور قبل از عزیمت به کشورهای اروپایی از سوی پلیس در فرودگاه کابل بازداشت شده‌اند.

افغانستان یکی از جمله کشورهای است که بیشترین شمار پناهجویان را در جهان دارد. در حال حاضر حدود پنج میلیون شهروند این کشور در پاکستان و ایران به‌سر می‌برند.

موج فرار مردم از افغانستان بعد از کودتای کمونیستی سال ۱۳۵۷ خورشیدی و سپس تهاجم ارتش سرخ شوروی سابق آغاز و طی سال ها جنگ داخلی تا پایان سلطه رژیم طالبان در اواخر سال ۱۳۸۰، به شدت ادامه یافت.

با پیشرفت و بهبود نسبی اوضاع افغانستان در ۱۱ سال گذشته، روند فرار گروهی مردم از این کشور متوقف شده است اما ادامه جنگ سبب شده است که موج مهاجرت ها در مقیاس کوچک تر همچنان ادامه یابد.

از سوی دیگر رئیس اداره مبارزه با جرایم جنایی وزارت کشور افغانستان که این کشور خود نیز به یکی از مقاصد قاچاق انسان از کشورهای جنوب شرق آسیا تبدیل شده است.

او گفت شب گذشته ۲۱ هندی و نپالی که با استفاده از پاسپورت جعلی به افغانستان قاچاق شده بودند، از سوی پلیس کابل بازداشت شدند.

سید زاده افزود به اتهام این قضیه یک شهروند نپال بازداشت شده است و تحقیقات از این افراد برای مشخص شدن انگیزه ورود غیر قانونی آنان به افغانستان، آغاز شده است.

 

Share