Share

۱۴ تن از فعالین سیاسی-مدنی داخل ایران، روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد در بیانیه‌ای با اعتراض به اوضاع نابه‌سامان کشور و استبداد حاکم بر آن، خواستار استعفای رهبر جمهوری اسلامی و تغییر قانون اساسی ایران شدند. عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده و فعال مدنی و از امضاکنندگان این بیانیه، معتقد است در شرایط موجود هیچ گونه تغییر و اصلاحی ممکن نیست؛ آن هم در چهارچوب نظام جمهوری اسلامی و با وجود رهبری که خود عامل استبداد و دیکتاتوری است.

🔘 عباس واحدیان شاهرودی در گفت‌وگو با زمانه درباره استبداد فردی می‌گوید: «بعضی از اصول قانون اساسی الی‌الابد است و این‌ها غیر قابل تغییر هستند. در بطن قانون اساسی وقتی که سررشته همه امور را در اختیار یک فرد قرار داد و فردمحوری و استبداد و دیکتاتوری را بر مردم ایران دیکته کرد؛ در سال ۶۸ تمام و کمال قوام پیدا کرد و پایه‌های خودش را در قلب مردم ایران فرو کرد. اما این‌ها باز آمدند برای این که استبدادشان کوچک‌ترین غدشه‌ای به آن وارد نشود، متممی در قانون اساسی قرار دادند. اصل ۱۷۷ را شما وقتی که بازبینی می‌کنید، می‌‌بینید که در هیچ مقامی، هیچ کسی حق این‌که بخواهد بازنگری در برخی موارد قانون اساسی داشته باشد را ندارد.»
گفت‌و‌گوی «زمانه» با عباس واحدیان شاهرودی را از اینجا بشنوید:

۱۴ فعال امضاکننده بیانیه اخیر به طور مشخص رهبر جمهوری اسلامی و سردارهای حامی او را باعث ویرانی و واپس‌گرایی کشور معرفی کردند: «آگاهان ایرانی پیوسته از نظام خواستند به پاکسازی بسترهای سخیف و ناکارآمد جمهوری اسلامی اقدام کنند و با اتخاذ و بهره برداری از الگوهای دموکراتیک، از واپسگرائی و سقوط کشور به دام ویرانگری‌های سیدعلی خامنه‌ای و سردارانش بپرهیزند. اما دریغ!»

امضاکنندگان بیانیه این اقدام خود را یک حرکت ملی و فراجناحی می‌دانند و امیدوارند مردم ایران فارغ از اختلافات سیاسی و گروهی، به جمع حامیان آنها بپیوندند و با خیزش و مطالبه‌گری آگاهانه از استبداد سیستماتیک و غیرمسئول حاکم بر ایران گذر نمایند:

«این یک حرکت ملی و فراجناحی ست و انتظارمان از هموطنان ایراندوست و آزادیخواه مان این است که با نگاه به ضرورت‌های تاریخی و عصری، و فارغ از منفعت‌جویی و یا اختلافات سیاسی و گروهی یاورمان باشند. ما امضاکنندگان بیانیه، این کنش و خواست ملی را به پیشگاه مردمان ایران تقدیم می‌داریم‌ و امیدواریم تا همه با هم، با خیزش و مطالبه‌گری آگاهانه از مسلخ این استبداد سیستماتیک و غیر مسئول گذر نماییم.»


در همین زمینه:

۱۴ تن از فعالین مدنی-سیاسی داخل کشور: رهبر جمهوری اسلامی استعفا دهد و قانون اساسی تغییر کند

Share