Share

سازمان ملل  در مراسمی نودمین سالگرد زادروز آنه‌ فرانک را با حضور دوست دوران کودکی‌ او جشن گرفت. کتاب خاطرات او یکی از مهمترین آثار به‌جا مانده از هولوکاست و نمادی از امید و مقاومت به‌شمار می‌رود و حالا یک نهال نیز به عنوان نمادی زنده‌ای از او در مقر سازمان ملل کاشته شده است.

تصویر آنه فرانک در نمایشگاهی از قربانیان آشوویتس در نیویورک

آنه فرانک یهودی آلمانی و متولد شهر فرانکفورت بود. در تاریخ ۱۲ ژوئن ۱۹۲۹ به دنیا آمد و در سن ۱۵ سالگی، تنها چند هفته پیش از پایان جنگ در اردوگاه آشویتس جان سپرد. خانواده‌اش کمی بعد از به قدرت رسیدن نازی‌ها، به آمستردام مهاجرت کردند. وقتی نسل‌کشی یهودیان به هلند رسید، آن‌ها مجبور شدند در خانه‌ای پشتی در خیابان پرینسن‌خراخت ۲۶۳ مخفی شوند. او از پنجره این خانه یک درخت بلوط هندی را می‌دید که در خیابان قد علم کرده بود.

پس از دو سال مخفی‌گاه‌شان لو رفت و توسط نازی‌ها دستگیر شدند. او در این دو سال خاطراتش را ثبت کرد و پدر او، اوتو فرانک، تنها بازمانده جنگ، دفترچه خاطرات او را چاپ کرد و به آنه شهرتی جهانی بخشید. همراه با نودمین سالگرد تولد او، نهالی از بلوط هندی کاشته شده و به مقر سازمان ملل اهدا شد.

در مراسمی به همین منظور آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل بیانیه‌ای خواند و گفت که این نهال هم «نمادی زنده از میراث آنه فرانک» است و هم نماد ارزش‌های سازمان ملل که پس از جنگ و هولوکاست برپا شدند. گوترش گفت:

«درختی که از رشد این نهال پدیدار می‌شود فانوس امید خواهد بود و  یادآوری زنده‌ای نسبت به اهمیت ادامه تلاش‌هایمان برای ساختن دنیایی عادلانه و صلح‌آمیز. دنیایی که در آن گوناگونی را ارج بنهیم و مرد و زن، جوان و پیر بتوانند در آن بدون ترس رشد کنند».

شارون دوگلاس، مدیرعامل «مرکز آنه‌ فرانک برای احترام دوجانبه» که نهال را به سازمان ملل اهدا کرد گفت:

«آن درخت بلوط در هوای آزاد زندگی کرد و برای آنه بازنمایی نماد زنده امید و آزادی بود».

یکی از مهمانان ویژه این مراسم گابی روجرز لیبر، دوست دوران کودکی آنه فرانک بود او گفت تجلیل از زندگی او برایم بسیار تکان‌دهنده است.

گابی که اکنون ۹۲ سال دارد و در لوس‌آنجلس زندگی می‌کند مورد رفاقتش با آنه گفت:

«ما با هم تیله بازی می‌کردیم و هر دو جر می‌زدیم. همین جر زدن خیلی مفرح بود».

در نودمین سالگرد تولد آنه فرانک، از او رمان ناتمامی نیز با عنوان «کیتی جان»در آلمان منتشر شد که حاوی نامه‌هایی به دوست خیالی‌اش به نام کیتی ست.

بیشتر بخوانید:

گفت‌وگو با هانا آرنت: درباره نوع جدیدی از جنایتکاران

Share