Share

اسحاق جهانگیری در سخنانی که در شهرستان خدابنده ایراد کرد، به سادگی و با صراحت گفت آمریکا در مذاکرات برجام سر ایران را کلاه گذاشته است. معاون اول رئیس جمهوری اسلامی همچنین تلویحاً ادعا کرد که ایران در خلیج فارس حضور نظامی محسوسی ندارد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری اسلامی

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری اسلامی در سخنانی که سه‌شنبه ۲۸ خرداد در شهرستان خدابنده ایراد کرد، ادعا کرد که آمریکا در برجام، سر ایران را «کلاه» گذاشته است:

«امروز دشمن ما طور دیگری خودش را نشان داده است و به یک نوعی کلاه‌گذاری کرده و حیله به خرج داده است چرا که آمده نشسته با ما مذاکره کرده که طی آن توافق کردیم و قرارداد بستیم و آن طرف قرارداد هم شش قدرت بزرگ دنیا بودند، بعد از توافق، ایران به تعهداتش عمل کرده. اگر در یک توافق، یک طرف همه تعهدات را انجام دهد ولی طرف دیگر نارو بزند، چه اسمی روی موضوع می‌توان گذاشت؟»

معاون اول روحانی سپس در ادامه سخنانش با اشاره به حمله پنجشنبه گذشته به دو نفتکش در دریای عمان تلویحاً  ادعا کرد که ایران در خلیج‌فارس دیگر حضور نظامی ندارد:

« ایران دو روز خودش را از خلیج‌فارس کنار کشید حالا می‌گویند ایران بوده که کشتی‌ها را زد. ایران تا الان بود و حفاظت امنیت کرده و کسی جرأت نمی‌کرد در خلیج فارس و دریای عمان یا آب‌های بین‌المللی دست به چنین کارهایی بزند.»

پنجشنبه ۲۳ خرداد / ۱۳ ژوئن همزمان با سفر شینرو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران و دیدار و گفت‌وگوی او با رهبر جمهوری اسلامی، به دو نفتکش فرانت آلتر با پرچم جزایر مارشال، و کوکوکا کوریجوس با پرچم پاناما در دریای عمان حمله شد. وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که برای مقابله با «تهدید فزاینده ایران» نیروهای نظامی بیشتری به خاورمیانه اعزام می‌کند. ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) با انتشار عکس‌هایی ایران را مجدداً متهم کرده که پشت حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان است.

از اواخر سال‌های دهه ۱۳۹۰ به دستور رهبر جمهوری اسلامی، با تفکیک مسئولیت‌های سپاه پاسداران و ارتش، امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز به سپاه پاسداران واگذار شد. قرارگاه دریایی خاتم‌الانبیا مسئولیت اصلی حراست از این آبراه مهم را به عهده دارد.

بیشتر بخوانید:

وزارت دفاع آمریکا ۱۰۰۰ نیروی جدید به خاورمیانه اعزام می‌کند

 

 

Share