Share

چهار روز از آغاز اعتصاب غذای نازنین زاغری رتکلیف، زندانی سیاسی دو تابعیتی محبوس در زندان اوین می‌گذرد. او شنبه ۲۵ خرداد/ ۱۵ ژوئن، همزمان با پنجمین سالگرد تولد فرزندش این اعتصاب را در اعتراض به ادامه بازداشت‌اش آغاز کرد. ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری نیز همچنان به تحصن و اعتصاب غذا در برابر سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن ادامه می‌دهد. او در گفت‌و‌گویی با بخش انگلیسی «زمانه» به تشریح وضعیت همسرش پرداخت.

ریچارد رتکلیف در برابر سفارت جمهوری اسلامی در لندن؛ روی تابلو نوشته شده: «گرسنگی برای عدالت»

ریچارد رتکلیف در همراهی با همسرش نازنین در مقابل سفارت ایران در لندن چادر زده و شب را در آنجا سپری می‌کند. پدر و مادر و برخی دوستان او نیز همراه او شده‌اند.

ریچارد رتکلیف در رابطه با دلیل اعتصاب خانم زاغری گفت:

«نازنین به مقامات زندان گفته بود که اگر تا زمان تولد گابریلا (دخترمان) راهی برای حل پرونده او پیدا نکنند، دست به اعتصاب غذا خواهد زد. گابریلا بازهم تولد دیگری را جدا از والدینش سپری کرد و این محرکی برای اعتصاب غذای او بود.»

نازنین زاغری شهروند ایرانی-بریتانیایی که توسط مقام‌های ایرانی به پنج سال زندان محکوم شده است، پیش از این هم اعتصاب غذا کرده بود. نازنین زاغری ژانویه سال ۲۰۱۹ در اعتراض به ممانعت مسوولان زندان از دسترسی به درمان پزشکی به مدت چند روز دست به اعتصاب غذا زده بود.

ریچارد رتکلیف گفت که باخودش عهد بسته بود که اگر همسرش بار دیگر اعتصاب غذا کند، نازنین را تنها نگذارد و به او ملحق شود: «این اعتصاب را در برابر عموم و در مقابل سفارت ایران انجام می‌دهم تا رنجی که همسرم می‌برد، در سکوت نباشد».

رتکلیف به صورت تلفنی با همسرش در زندان در تماس بوده و خانم زاغری به او گفته است که دیگر زندانیان از او مراقبت می‌کنند.

او گفت که نرگس محمدی با مادر نازنین تماس گرفته و گفته است که آنها مراقب نازنین هستند.

نرگس محمدی نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر است که او هم در زندان اوین به سر می‌برد.

همراهان رتکلیف در تحصن در برابر سفارت جمهوری اسلامی در لندن

نازنین زاغری همراه فرزند دو ساله‌اش برای دیدار خانواده به ایران آمده بود که ۱۵ فروردین ۱۳۹۵، نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران او را هنگام خروج از ایران در فرودگاه خمینی تهران بازداشت کردند. گابریلا دختر نازنین و ریچارد اکنون پنج ساله شده است.

ریچارد رتکلیف گفت: «با گابریلا صحبت کردم و چادری ( را که شب در آن می‌خوابم) نشانش دادم و به او قول دادم تا وقتی همه این ماجراها تمام شد با هم به کمپینگ برویم و چادر بزنیم.»

برپا کردن چادر توسط رتکلیف و همراهانش واقامت شبانه روزی آنها در برابر سفارت، سفیر و کارمندان سفارت ایران در لندن را ناخشنود کرده است.

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن با انتشار پیامی در توییتر نوشت: «رتکلیف و همراهان در روز چهارم جلوی درب سفارت تجمع کرده و‌ پیاده‌رو مسدود است. خبرنگاران بی‌.بی.سی فارسی، من‌وتو و ایران اینترنشنال از افرادی که از سفارت وارد و خارج می‌شوند فیلم گرفته و پخش می‌کنند. تردد از درب اصلی تقریبا غیر ممکن شده و ملاقات‌ها به سفارت لغو شده‌اند.»

به گفته رتکلیف مقام‌های ایرانی تاکنون با وی تماسی نگرفته‌اند، روز اول اعتصاب غذا چندین بار به پلیس زنگ زده اند، روز دوم در رسانه های اجتماعی از این مساله ابراز نارضایتی کرده اند و بعد هم اطراف چادر را نرده کشیده ‌اند. اما آنها تا کنون با او صحبت نکرده‌اند: «در سه سال گذشته و از زمانیکه نازنین ناعادلانه بازداشت شد، هیچ دیپلمات ایرانی‌ای حاضر به ملاقات با من نشده است.»

نازنین زاغری بیش از نیمی از حکم پنج سال حبس خود را تحمل کرده و مشمول قانون آزادی مشروط می‌شود. درخواست آزادی مشروط او به دادستانی تهران ارائه شده اما ترتیب اثری به آن داده نمی‌شود.

رتکلیف در برابر سفارت جمهوری اسلامی در لندن

از ریچارد رتکلیف پرسیدیم که آیا تنش های اخیر پیرامون ایران ممکن است بر پرونده نازنین تاثیری داشته باشد؟ او گفت: «به صورت بالقوه ممکن است اما صحبت در این مورد دشوار است و آنچه که در حال حاضر اهمیت دارد این است که در این مسیر خواسته‌هایمان را به صورت روشن و مستحکم داشته باشیم، لازم است که نازنین به خانه برگردد.»

ایران به تازگی نزار زکا شهروند لبنانی را که دارای اقامت دایم آمریکا نیز هست، پس ازچهار سال آزاد کرد و او به لبنان بازگشت.

ریچارد رتکلیف در پاسخ به سوال زمانه در این رابطه آزادی زکا را نشانه ای مثبت دانست و گفت: «تحت تاثیر سخنان آقای زکا مبنی بر این که دیگران هم نباید در زندان بمانند قرار گرفتم. دیگر کشورها نیز باید این مساله را روشن کنند که دیپلماسی گروگان گیری ایران باید متوقف شود.»

مقامات جمهوری اسلامی نازنین زاغری-رتکلیف را متهم به «تلاش برای توطئه و براندازی نظام» کرده‌اند. این اتهام همواره از سوی خانم زاغری و خانواده‌اش رد شده است.

نازنین زاغری برای بنیاد تامسون رویترز کار می‌کرده که بخش فعالیت‌های خیریه این سازمان است.


در همین زمینه:

Share