Share

نخست‌وزیر عراق که در این کشور فرماندهی کل قوا را هم به عهده دارد با صدور فرمانی اعلام کرد که نیروهای خارجی مستقر در عراق و نیروهای شبه‌نظامی عراقی اجازه ندارند هیچگونه تحرکی بدون نظارت دولت مرکزی عراق انجام دهند. نخستین اقدام رسمی عادل عبدالمهدی برای جلوگیری از درگیری شبه‌نظامیان شیعه و نیروهای نظامی آمریکا در خاک عراق به نیابت از ایران.

حشد الشعبی عراق

گروه اطلاع‌رسانی امنیتی عراق شامگاه دوشنبه ۱۷ ژوئن/۲۷ خرداد از اصابت سه موشک به پادگان نظامی التاجی واقع در ۳۰ کیلومتری شمال عراق خبر داد. در این پادگان نیروها و مستشاران نظامی آمریکایی مستقر هستند. ارتش عراق چند ساعت بعد این خبر را تأیید کرد. جمعه گذشته نیروهای امنیتی عراق از اصابت راکتی به پایگاه هوایی بلد در استان صلاح‌الدین که بزرگ‌ترین پایگاه هوایی در عراق محسوب می‌شود، خبر داده بودند. یک روز بعد از این وقایع، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق و فرمانده کل قوا، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تحرکات نظامی نیروهای خارجی و شبه‌نظامیان عراقی بدون نظارت دولت در خاک عراق ممنوع است.

عبدالمهدی در این بیانیه نوشته است بعد از شکست داعش اکنون که دولت عراق از آمادگی و قدرت لازم برای کنترل خاک این کشور برخوردار است، می‌بایست تمام مظاهر غیرقانونی که حاکمیت دولت را نقض کند، از میان برداشته شود.

عبدالمهدی سپس در ادامه این بیانیه مقرر کرد:

هرگونه گروه خارجی از اقدام و تحرک در داخل خاک عراق بدون اجازه و توافق دولت این کشور منع می‌شود.

هر دولتی از منطقه یا خارج آن از حضور در خاک عراق و انجام فعالیت‌هایی علیه گروهی دیگر یا کشور مجاور دیگر یا هرگونه حضور نظامی خارجی در خاک عراق و خارج از آن بدون توافق با دولت منع می‌شود.

 فعالیت هر گروه مسلح عراقی و غیرعراقی در خارج از چارچوب نیروهای مسلح عراق یا خارج از دستور و نظارت فرمانده کل نیروهای مسلح عراق ممنوع است.

نخست وزیر عراق در پایان بیانیه خود اعلام کرد:

هر گروه مسلحی که در چارچوب نیروهای مسلح عراق یا تحت امر فرمانده کل فعالیت می‌کند نباید اقدام، عملیات یا ذخیره نظامی یا صنعتی در خارج از اطلاع، مدیریت و کنترل و نظارت نیروهای مسلح عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح داشته باشد.

در عراق پنج هزار سرباز آمریکایی مستقرند. تعداد شبه‌نظامیان شیعه در این کشور را صد هزار نفر تخمین زده‌اند.

۲۹ اردیبهشت سال جاری تنش ایران و آمریکا با اصابت یک گلوله کاتیوشا به منطقه سبز بغداد وارد مرحله تازه‌ای شد. وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که کارکنان سفارت آمریکا در بغداد و کنسولگری این کشور در اربیل را خارج می‌کند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم پیام داد که اگر «ایران درگیری می‌خواهد، این پایان رسمی ایران خواهد بود.» مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا سپس در یک سفر اعلام‌نشده به بغداد  با عادل عبدالمهدی دیدار و گفت‌‌وگو کرد. برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند که پیام پمپئو به نخست‌وزیر عراق این بود: اگر با ما نیستید، لااقل از سر راه کنار بکشید. بیانیه عبدالمهدی بیان این معناست.

بیشتر بخوانید:

سفر پمپئو به بغداد برای تضمین امنیت سربازان آمریکایی در عراق

Share