Share

همزمان با افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا، در یک حمله موشکی به مقر چند شرکت بزرگ نفتی از جمله شرکت «اکسان موبیل» آمریکا در بصره سه کارگر عراقی زخمی شدند. وضعیت یکی از آن‌ها وخیم است.

 چاه‌های نفتی عراق در منطقه الزبیر بصره ـ عکس از آرشیو

چاه‌های نفتی عراق در منطقه الزبیر بصره ـ عکس از آرشیو

پلیس شهر بصره عراق اعلام کرد که صبح چهارشنبه ۲۹ خرداد / ۱۹ ژوئن، یک راکت از نوع کاتیوشا به ۱۰۰ متری مقر شرکت نفتی «اکسون موبیل» در منطقه نفتی الرمیله شهر بصره اصابت کرد.

یک مقام امنیتی عراق به آسوشیتدپرس گفته است که در این حمله سه کارگر محلی عراقی مجروح شده‌اند که جراحات یکی از آن‌ها شدید است.

در منطق الزبیر و الرمیله شرکت نفت عراق با کمک شرکت‌های نفتی اکسون موبیل، شل و اینی نفت استخراج می‌کند.

اکسون موبیل درباره این حمله اظهارنظری نکرده است. این شرکت که دفتر اصلی آن در تگزاس آمریکا قرار دارد، پس از این حمله اعلام کرده که می‌خواهد ۲۰ نفر از کارمندان خارجی خود را از بصره خارج کند.

هیچ گروهی مسئولیت این حمله موشکی را بر عهده نگرفته است.

یک مقام امنیتی عراقی که نخواست نامش فاش شود به آسوشیتدپرس گفته است که شلیک موشک کاتیوشا از فاصله حداکثر پنج کیلومتری صورت گرفته است.

کارگران خارجی هنگام انفجار در محل نبودند و در محل اقامت خود به‌سر می‌بردند.

شرکت اکسون موبیل در ماه مه گذشته با هشدار نهادهای امنیتی عراق نسبت به احتمال حمله شبه‌نظامیان، کارمندان خارجی خود را از حوزه نفتی «القرنه ۱» در غرب عراق به دبی در امارات متحده منتقل کرده بود.

این حمله موشکی در حالی صورت می‌گیرد که تنش بین ایران و آمریکا شدت گرفته و آمریکا از حمله شبه‌نظامیان طرفدار ایران در کشورهای مختلف منطقه، از جمله عراق ابراز نگرانی کرده است.

آمریکا در ماه گذشته به همین دلیل شمار زیادی از کارمندان و دیپلمات‌های سفارت خود در بغداد را از عراق خارج کرد.

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق که در این کشور فرماندهی کل قوا را هم به عهده دارد سه‌شنبه ۲۸ خرداد / ۱۸ ژوئن با صدور فرمانی اعلام کرد که نیروهای خارجی مستقر در عراق و نیروهای شبه‌نظامی عراقی اجازه ندارند هیچ‌گونه تحرکی بدون نظارت دولت مرکزی عراق انجام دهند. این نخستین اقدام رسمی عبدالمهدی برای جلوگیری از درگیری شبه‌نظامیان شیعه و نیروهای نظامی آمریکا در خاک عراق به نیابت از ایران بود.

شامگاه دوشنبه ۲۷ خرداد / ۱۷ ژوئن نیز سه موشک به پادگان نظامی التاجی واقع در ۳۰ کیلومتری شمال بغداد اصابت کرد. در این پادگان نیروها و مستشاران نظامی آمریکایی مستقر هستند. ارتش عراق چند ساعت بعد این خبر را تأیید کرد. جمعه گذشته نیروهای امنیتی عراق از اصابت راکتی به پایگاه هوایی بلد در استان صلاح‌الدین که بزرگ‌ترین پایگاه هوایی در عراق محسوب می‌شود، خبر داده بودند.

هفته گذشته با حمله به دو نفتکش در دریای عمان تنش میان ایران و آمریکا شدت گرفت. واشنگتن، تهران را مسئول این حمله می‌داند و تصاویری نیز در این رابطه منتشر کرده است، اما تهران این اتهام را رد کرده و حمله به دو نفتکش را «مشکوک» می‌داند.

با حمله اخیر به دو نفتکش در دریای عمان وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که ۱۰۰۰ نیروی نظامی جدید به خاورمیانه اعزام می‌کند.

بیشتر بخوانید:

نخست‌وزیر عراق تحرک شبه‌نظامیان بدون اجازه دولت را ممنوع کرد

Share