Share

با پایان یافتن مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، طرفین اعلام کردند مذاکرات در سطح کارشناسان فنی ۱۳ تیر ۱۳۹۱ برگزار می‌شود.

 

دور جدید این مذاکرات فنی در استانبول برگزار خواهد شد.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه به علاوه آلمان) پس از مذاکرات دو روزه مسکو که ۲۸ و ۲۹ خرداد برگزار شد، گفت بین مواضع دو طرف فاصله زیادی وجود دارد.

وی افزود: "ایران باید گام‌هایی برای اعتمادسازی بردارد و به نگرانی‌های جهانی پاسخ دهد."

به گفته کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ایران در مذاکرات مسکو برای نخستین بار درباره محتوای مسائل مورد مناقشه سخن گفته است

اشتون گفت: "من با دکتر جلیلی به توافق رسیدیم که مذاکره نباید فقط برای مذاکره باشد."

به گفته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ایران در مذاکرات مسکو برای نخستین بار درباره محتوای مسائل مورد مناقشه سخن گفته است.

غرب همواره ایران را متهم می‌کرد که در مذاکرات، بحث‌های غیرسازنده و غیرمرتبط با برنامه هسته‌ای را مطرح می‌کند.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای این کشور نیز گفت: "آمادگی داریم در جلسات کارشناسی، هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ حقوقی و سیاسی با منطق روشن حقانیت مواضع ایران را به خصوص در فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای بیان کنیم."

به گفته جلیلی "هرگونه رفتار در مسیر گفت‌وگو غیرسازنده پاسخ متناسب خواهد داشت. حرکت در مسیر غلط و بن بست تقابل با ملت ایران شرایط خاص خود را دارد. حرکت در مسیر سازنده گفت‌وگوها و همکاری می‌تواند آینده را برای موفقیت مذاکرات رقم بزند."

شش قدرت جهانی از ایران می‌خواهند غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف سازد و در قبال آن سوخت هسته‌ای دریافت کند. آن‌ها همچنین می‌گویند نگران ماهیت برنامه اتمی ایران هستند و بر همین اساس برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای تهران، تحریم‌هایی را برقرار کرده‌اند.

اما ایران با اعلام اینکه برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است، می‌گوید در برابر تحریم‌ها تسلیم نمی‌شود.

 

Share