Share

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران شامگاه پنجشنبه با سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا تماس گرفت و اعتراض شدیدالحن جمهوری اسلامی ایران به دولت آمریکا را ابلاغ کرد. در همان حال نماینده ایران در سازمان ملل نیز در نامه‌ای به دبیرکل و شورای امنیت خواهان پاسخگویی آمریکا نسبت به نقض حریم هوایی و دریایی ایران شد. ستاد فرماندهی مشترک آمریکا اما با انتشار نقشه‌ای اعلام کرده که پهپاد ارتش آمریکا بر فراز آب‌های بین‌المللی در پرواز بود که هدف قرار گرفت.

سازمان ملل (عکس: آرشیو)

روابط عمومی کل سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بامداد پنجشنبه ۳۰ خرداد/ ۲۰ ژوئن یک فروند پهپاد گلوبال هاوک ارتش آمریکا در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان هدف آتش پدافند نیروی هوافضا قرار گرفت و سرنگون شد. فرماندهی مرکزی آمریکا – سنتکام رسماً سرنگونی پهپاد ارتش آمریکا را تأیید کرد اما اعلام کرد بر خلاف ادعای سپاه، پهپاد ساقط شده در حریم هوایی بین‌اللملی پرواز می‌کرد. این حادثه به تنش ایران و آمریکا دامن زد تا آن حد که به گزارش نیویورک تایمز فرمان حمله به ایران هم صادر شد اما رئیس جمهوری آمریکا آن را به تعلیق درآورد. تماس با سفیر سوئیس و نامه ایران به دبیرکل سازمان ملل نمایانگر آغاز تلاش ایران برای گشودن یک پنجره دیپلماتیک در این بحران است.

احضار سفیر سوئیس به وزارت خارجه ایران

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی عراقچی گفت مدارک انکارناپذیری مبنی بر حضور پهپاد ساقط شده آمریکایی در حریم هوایی و دریایی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و حتی قطعاتی از لاشه این پهپاد در آب‌های سرزمینی ایران به دست آمده است. عراقچی همچنین این ادعا را در میان آورد که روز گذشته برای اولین بار نبود که نیروهای آمریکایی وارد حریم ایران شده‌اند. معاون وزیر خارجه ایران خواهان احترام نیروهای آمریکایی به حریم هوایی و دریایی جمهوری اسلامی و رعایت کامل مقررات بین‌المللی از سوی آن‌ها شد.

عراقچی به سفیر سوئیس در تهران اطلاع داد که ایران خواهان جنگ و درگیری در منطقه خلیج فارس نیست، اما نسبت به هر گونه اقدام نسنجیده نیروهای آمریکایی در منطقه هشدار داد و گفت «جمهوری اسلامی ایران در دفاع از آب و خاک خود قاطعانه عمل کرده و لحظه‌ای درنگ نخواهد کرد.»

سفیر سوئیس گفت مراتب را بلافاصله به دولت آمریکا منتقل خواهد کرد. از سفیر سوئیس همچنین خواسته شد صبح جمعه با حضور در وزارت خارجه در جریان جزئیات بیشتر این حادثه قرار گیرد.

نامه ایران به دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت

به گزارش رسانه‌های داخلی مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، ایالات متحده آمریکا را به تجاوز به حریم هوایی و دریایی ایران متهم کرد.

مجید تخت روانچی در این نامه که نسخه‌ای از آن برای رئیس شورای امنیت سازمان ملل نیز ارسال شده، اعلام کرد حمله به پهپاد آمریکایی پس از اخطارهای مکرر و طبق «حق ذاتی ایران در دفاع مشروع از خود» طبق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل، انجام شد.

تخت‌روانچی در این نامه آمریکا را به نقض حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد متهم کرد.

روانچی در نامه به دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که «ایران در پی جنگ نیست» اما در همان حال حق مسلم خود را برای اتخاذ هرگونه اقدام لازم در مقابل نقض حریم سرزمینی خود محفوظ می‌دارد و مصمم است قاطعانه از مرزهای هوایی، آبی و خاکی خویش دفاع کند.

نماینده ایران در سازمان ملل در این نامه همچنین از «جامعه جهانی» خواسته است که آمریکا را وادار کنند به این‌گونه اقدامات «تحریک‌آمیز و غیرقانونی» خود در منطقه خلیج فارس پایان دهد.

مبنای احضار سفیر سوئیس و شکایت ایران به سازمان ملل نقشه آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس و دریای عمان است. ابتدا سپاه پاسداران و سپس محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران این ادعای تجاوز پهپاد آمریکا به حریم ایران را مطرح کردند. ستاد فرماندهی مشترک آمریکا اما با انتشار نقشه‌ای اعلام کرده که پهپاد ارتش آمریکا بر فراز آب‌های بین‌المللی در پرواز بود که هدف قرار گرفت. رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته در کاخ سفید اعلام کرد ارتش آمریکا مدارک مستندی درباره محل اصابت موشک به پهپاد در اختیار دارد.

عربستان سعودی روز گذشته ایران را متهم کرد که با «رفتار خصمانه» امنیت آبراه‌های بین‌المللی را به خطر می‌اندازد و سبب افزایش قیمت نفت می‌شود. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل هم ایران را متهم کرد که با  رفتار خشونت‌آمیزش علیه آمریکا و «جامعه‌ جهانی» شدت بخشیده و از «همه ملت‌هایی که خواهان صلح و امنیت هستند» دعوت کرد که از تلاش‌های ایالات متحده علیه خشونت‌ رژیم ایران حمایت کنند.

سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با اظهار نگرانی از سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک توسط سپاه خواهان حداکثر خویشتنداری طرفین شد. استفان دوجاریک در جمع خبرنگاران گفت:

«مهم است که همه طرفین از هرگونه اقدامی که موقعیت را بحرانی‌تر کند، خودداری کنند.»

ساعتی بعد از اعلام سرنگونی پهپاد RQ-4 گلوبال هاوک، سرلشکر حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که ایران بنای جنگ با هیچ کشوری ندارد اما آماده جنگ است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز احتمال داد که در اثر اشتباه یک فرد تحت فرماندهی [سپاه] پهپاد ارتش آمریکا هدف قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید:

واکنش‌ها به سرنگونی پهپاد آمریکا توسط سپاه

Share