Share

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ایران می‌گوید که «طرح جمع‌آوری کودکان کار» در تهران و البرز اجرا می‌شود و از خانواده‌هایی که از کودکان سوء استفاده می‌کنند «سلب حضانت می‌شود».

کودکان کار - زباله گردی

بسیاری از کودکان کار در تهران به زباله‌گردی مشغول‌ند- عکس: آرشیو

«طرح جمع‌آوری کودکان کار» که از یک ماه قبل در تهران اجراء شد، با انتقاد تشکل‌های غیردولتی حقوق کودکان و کودکان کار همراه است. شبکه «یاری کودک» ۵ خرداد از سازمان بهزیستی خواست که در این باره شفاف‌سازی کند.

انجمن‌های حمایت از حقوق کودکان، اعلام کرده بودند که سازمان بهزیستی این طرح را به یک کلینک خصوصی مددکاری و یک سازمان غیردولتی واگذار کرده است.

حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی ایران شنبه یکم تیر،  واگذاری این طرح به سازمان‌های غیردولتی را تائید کرد، اما نامی از این سازمان‌ها نبرد و تنها به این نکته بسنده کرد که این طرح «با همکاری سازمان‌های غیردولتی» اجراء می‌شود و کودکان پس از جذب و ارزیابی اولیه و احراز هویت «به دو مرکز وابسته به شهرداری منتقل می‌شوند»، یک مرکز برای کودکان ایرانی و یک مرکز هم برای نگهداری کودکان غیرایرانی.

او گفت که این طرح «به مصلحت کودکان است» و «باید با قدرت در آن پیش رفت».

مسعودی فرید گفت که سازمان بهزیستی با توجه به وضعیت خانوادگی که این کودکان رویکردهای متفاوتی در پیش خواهد گرفت: «اگر خانواده نیازمند و دچار فقر مالی باشد اقدامات حمایتی برای آنها انجام داده خواهد شد».

او حمایت اقتصادی از خانواده کودکان کار را «مشروط» توصیف کرد و گفت: « به شرطی به خانواده‌ای کمک می‌کنیم که دیگر کودک را برای کار به خیابان نفرستند».

به گفته مسعودی فرید، اما چنانچه نهادهای دولتی متوجه شوند که «خانواده‌ای کودک را کرایه داده‌ یا سوء استفاده‌های دیگری از کودک می‌کنند، برخورد قضائی با آنها صورت گرفته و حتی با دستور دادستان از خانواده سلب حضانت می‌شود».

او گفت که «قوه قضائیه این امکان را دارد که به طور قانونی تحت عنوان بدسرپرست از خانواده مذکور سلب حضانت کند».


در همین زمینه:

«مافیای زباله هزاران زباله‌گرد، از جمله ۴۷۰۰ کودک را در تهران استثمار می‌کند»

بهره‌کشی «مافیای زباله» از کودکانِ مهاجر

Share