Share

یک فرمانده ارشد نیروی هوایی عراق گفت که پس از حمله هفته گذشته ایران به پهپاد گلوبال هاوک، تدابیر امنیتی در یکی از بزرگترین پایگاه‌های هوایی عراق افزایش یافته است. «پایگاه هوایی بلد» که محل استقرار جت‌های جنگی F-16  عراق و میزبان کادر آموزشی و مستشاران آمریکایی است، هفته گذشته مورد حمله سه راکت قرار گفت که تلفاتی در پی نداشت.

پایگاه هوایی بلد / عکس از آرشیو

افزایش تدابیر امنیتی در پایگاه هوایی بلد، در شمال بغداد در میانه افزایش تنش‌های میان ایالات متحده و ایران در خاورمیانه صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری «اسوشیتدپرس»، فلاح فارِس، یک فرمانده ارشد نیروی هوایی عراق شنبه ۲۲ ژوئن / ۱ تیر گفت که تدابیری از جمله مقررات منع آمدورفت و خاموشی شبانه، افزایش امنیت داخل محوطه و نزدیک پایگاه و همچنین افزایش اقدامات نظارتی و اطلاعاتی در مناطق اطراف پایگاه اعمال شده اند. او همچنین گفت که این اقدامات در هماهنگی با ایالات متحده انجام می‌شود.

پایگاه هوایی بلد محل استقرار جت‌های جنگی F-16 عراق است. مقامات عراقی می‌گویند که پرسنل ایالات متحده به عنوان مشاور در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در این پایگاه حضور دارند.

هفته گذشته این پایگاه مورد حمله سه خمپاره قرار گرفت. بر اساس بیانیه اتاق خبررسانی امنیت عراق این سه خمپاره موجب آتش گرفتن علف‌های خشک پایگاه شدند، آتش خاموش شد و به کسی آسیبی نرسید.

حمله به پایگاه بلد بخشی از یک سلسله حملات هفته گذشته به پایگاه‌های نظامی و غیرنظامی محل استقرار پرسنل آمریکایی بود. در همان روز پرتاب سه راکت به پایگاه بلد، راکتی نیز به منطقه الجادریه در نزدیکی سفارت ایالات متحده اصابت کرد. به گفت مقامات عراقی حملات مشابهی نیز به پایگاه نظامی التاجی در شمال بغداد در روز دوشنبه، و کاخ ریاست‌جمهوری در موصل در روز پنج‌شنبه رخ داد. بنابراین در مجموع حداقل پنج حمله از این دست در این هفته رخ داده است.

چند حمله به منطقه نفت‌خیز بصره نیز مکمل این حملات بودند. صبح چهارشنبه نیز یک راکت کاتیوشا به ۱۰۰ متری مقر شرکت نفتی «اکسون موبیل» آمریکا در منطقه نفتی الزبیر شهر بصره اصابت کرد. در این حمله سه کارگر محلی عراقی مجروح شدند که جراحات یکی از آن‌ها شدید است. در دومین حمله در همان روز یک راکت به نزدیکی تأسیسات یک شرکت ترکیه‌ای وابسته به شرکت نفتی «بی‌پی» بریتانیا در الرملیه شلیک شد.

هیچ گروهی مسئولیت این حملات را که همزمان با افزایش تنها میان ایالات متحده و ایران رخ داد، نپذیرفت.

تنش بین ایران و آمریکا در ماههای اخیر شدت گرفته و آمریکا از حمله شبه‌نظامیان طرفدار ایران در کشورهای مختلف منطقه، از جمله عراق ابراز نگرانی کرده است. آمریکا در ماه گذشته به همین دلیل شمار زیادی از کارمندان و دیپلمات‌های سفارت خود در بغداد را از عراق خارج کرد.

ایران پنج‌شنبه اعلام کرد که با یک موشک زمین به هوا پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک آمریکا را سرنگون کرده است. در پاسخ به این حمله دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده دیروز گفت که دستور حمله به مواضع نظامی در ایران را صادر کرده اما کمی بعد به خاطر بیم کشته شدن ۱۵۰ نفر دستور توقف این حملات را داده است.

  • نقشه اینتراکتیو تنش ایران و آمریکا:


در همین زمینه:

حمله موشکی جدید به مناطق نفتی بصره در عراق

Share