Share

صدها معترض و فعال محیط زیست در آلمان در اعتراض به ادامه استفاده از سوخت‌های فسیلی وارد یک معدن ‌زغال سنگ شده‌اند تا از ادامه فعالیت این معدن و تولید سوخت فسیلی جلوگیری کنند. آن‌ها با وجود درگیری با پلیس، معدن را ترک نکرده‌اند.

فعالان معترض با پوشیدن لباس‌های محافظ به تجمع اعتراضی خود ادامه می‌دهند.

به گزارش‌ بی‌بی‌سی جهانی و خبرگزاری آسوشیتدپرس، صدها تن از فعالان محیط زیست در آلمان، روز شنبه ۲۲ ژوئن/ اول تیر وارد معدن روباز زغال سنگ «گارتزویلر» در غرب آلمان شده و با پلیس که سعی در جلوگیری از ورود آن‌ها داشت درگیر شدند. معترضان تا روز یک‌شنبه ۲۳ ژوئن/ دوم تیر هنوز این معدن را ترک نکرده‌اند.

این حرکت در ادامه کارزار علیه استفاده از سوخت‌های فسیلی انجام شده و پلیس برای ممانعت از ورود معترضان، اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور کرده است.

با وجود هشدار پلیس مبنی بر امن نبودن معدن، معترضان با گذشت یک روز همچنان در مقابل تلاش پلیس برای خارج کردن آن‌ها خودداری می‌کنند. پلیس اعلام کرده که برخی از افرادش در جریان به ‌عقب راندن معترضان زخمی شده‌اند.

هر دو طرف یکدیگر را متهم به استفاده از «فشار بی‌مورد» می‌کنند.

گروهی دیگر از معترضان اما پس از تظاهرات صلح‌آمیز در اطراف این معدن، مسیر خط آهنی را که از طریق آن حمل و نقل زغال ‌سنگ انجام می‌شود،‌ اشغال کرده‌اند.

آلمان وعده داده که تا سال ۲۰۵۰ مقدار دی ‌اکسید کربنی را که وارد جو می‌کند، به صفر خواهد رساند اما فعالان محیط زیست می‌گویند این زمان بسیار دیر خواهد بود.

سازمان ملل اکتبر ۲۰۱۸ هشدار داد تنها ۱۲ سال برای اقدام در جهت کاهش تاثیرات فاجعه‌بار تغییرات اقلیمی بر زمین فرصت باقی‌ست.

نظرسنجی‌های اخیر در آلمان نشان می‌دهند همراه با پیروزی حزب سبزها در صحنه سیاسی این کشور، تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین به صدر فهرست دغدغه‌ها در آلمان رسیده است. در همین راستا تظاهرات «جمعه‌ها برای آینده» که در ماه‌های گذشته در شهرهای مختلف برای دفاع از محیط زیست برگزار شده بود، روز جمعه ۳۱ خرداد/ ۲۱ ژوئن به‌ شکل متمرکز در شهر آخن آلمان، شهر مرزی این کشور با هلند و بلژیک برگزار و با استقبال گسترده‌ای مواجه شد.

  • بیشتر بخوانید:

ده‌ها هزار نفر در شهر آخن آلمان در حمایت از محیط زیست تظاهرات کردند

Share