Share

۵۴ روز از برگزاری تجمع روز جهانی کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی می‌گذرد اما هنوز سه تن از دستگیرشدگان آن مراسم عاطفه رنگریز، ندا ناجی و مرضیه امیری در بازداشت به سر می‌برند و مریم اسدالهی که با قرار کفالت آزاد شده بود مجددا به زندان اوین منتقل شده است. سندیکای کارگران شرکت واحد خواستار آزادی فوری این زندانیان و منع تعقیب سایر بازداشت‌شدگان شده است.

خانواده بازداشت شدگان روز جهانی کارگر مقابل زندان اوین تجمع کردند. عکس: توئیتر

سندیکای کارگران شرکت واحد با صدور بیانیه‌ای سوم تیر به ادامه بازداشت سه تن از دستگیرشدگان روز یکم مه اعتراض کرد.

بنا بر این بیانیه، با اینکه بازجویی عاطفه رنگریز، ندا ناجی و مرضیه امیری بیش از یک ماه است به پایان رسیده و باید با پایان بازداشت موقت‌شان آزاد می‌شدند، بازداشت موقت آنها تمدید شده است. مریم اسدالهی نیز که آزاد شده بود، ۲۸ خرداد دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. این سندیکا خواستار آزادی فوری این چهار زندانی و توقف پیگرد سایر دستگیرشدگان روز اول ماه مه شد.

در بیانیه سندیکا آمده است:

«دستگیر شدگان روز کارگر حدود پنجاه تن هستند که اکثریت آنان با قرار وثیقه و کفالت بطور موقت آزاد شده‌اند اما احضار به دادگاه و فشار به آنان ادامه دارد. از جمله دو تن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد آقایان سید رسول طالب مقدم روز چهارم تیر ماه به دادگاه انقلاب و وحید فریدونی ولاشجردی روز پنجم تیر ماه به دادگاه کارکنان دولت احضار شده‌اند. از دیگر اعضای بازداشتی سندیکای کارگران شرکت واحد در روز کارگر آقایان حسن سعیدی با قرار وثیقه ۳۳۰ میلیون تومانی، رضا شهابی با قرار کفالت ۲۵۰ میلیون تومانی بطور موقت از زندان آزاد شده‌اند.»

سندیکای کارگران شرکت واحد در ادامه به اعتصاب کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه و زمینه‌های شکل‌گیری آن اشاره کرده و افزوده است:

«فریادهای حق طلبانه کارگران زحمتکش با فشارهای پلیسی—امنیتی—قضایی سرکوب، و از اجتماعات اعتراضی آنها جلوگیری به‌عمل می‌آید. آقای اسماعیل بخشی از کارگران زحمتکش عضو سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه و همچنین خانم‌ها سپیده قلیان و ساناز الهیاری و آقایان امیر امیرقلی و امیر حسین محمدی فرد از فعالان کارگری که در رابطه با اعتصابات و اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه دستگیر شده‌اند با وجود اینکه ماه‌ها است بازجویی از آنها خاتمه یافته اما برای آزار و اذیت و فشار بیشتر بر آنان و ایجاد ارعاب برای کارگران در محیط کار، بدون دلیل قضایی همچنین بر خلاف رویه جاری قضایی بازداشت موقت‌شان را تمدید و همچنان زندانی هستند. آقای علی نجاتی دیگر عضو سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه نیز با قرار وثیقه موقتا از زندان آزاد شده است و محاکمه وی ادامه دارد.»

سندیکای شرکت واحد در پایان بیانیه خود از «تشکل‌های کارگری و معلمان در ایران و سراسر جهان و همچنین دانشجویان» خواسته است برای آزادی کارگران، معلمان و فعالان کارگری و دانشجویی زندانی تلاش کنند.


در همین زمینه:

Share