Share

دونالد ترامپ، همزمان با سفر مایک پمپئو به عربستان و امارات برای تأمین امنیت تنگه هرمز با انتشار پیامی در توییتر از چین و ژاپن خواست که سهم خود در حفاظت از تنگه هرمز را به عهده بگیرند.

پنجشنبه ۹ مه/ ۱۹ اردیبهشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری اعلام نشده در کاخ سفید: ایران تماس بگیرد

همزمان با سفر وزیر خارجه آمریکا به عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای گفت‌وگو درباره تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه ایران و برقراری امنیت تنگه هرمز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

 « ۹۱ درصد نفت  چین از تنگه [هرمز] می‌گذرد، ژاپن ۶۲ درصد و خیلی از کشورهای دیگر هم همین‌طور. بنابراین، دلیلش چیست که ما سال‌هاست برای دیگر کشورها از خطوط دریایی حفاظت می‌کنیم، و هیچ پولی هم به ما پرداخت نمی‌شود. همه این کشورها باید در این سفر همیشه خطرناک از کشتی‌های خود حفاظت کنند.»

وزارت خارجه ژاپن دو هفته قبل، بعد از حمله به دو نفتکش فرانت آلتر با پرچم جزایر مارشال، و کوکوکا کوریجوس اعلام کرد که امنیت تنگه هرمز برای «رفاه و صلح» ژاپن اهمیت دارد و با این حال ژاپن ترجیح می‌دهد به جای اعزام نیروی نظامی به خاورمیانه موضوع امنیت تنگه هرمز را در نشست جی ۲۰ در اوزاکای ژاپن مطرح کند.

رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته (یکشنبه) در گفت‌وگو با شبکه «ان بی سی» گفته بود:

«فکر می‌کنم آن‌ها می‌خواهند مذاکره کنند. و فکر می‌کنم که می‌خواهند توافق کنند. توافق من، هسته‌ای است. ببین، آن‌ها سلاح هسته‌ای نخواهند داشت. بحث تنگه‌ها نیست. می‌دانی که چین ۹۱% از نفتش را تنگه‌ها می‌گیرد؟ ما اصلاً نیازی به تنگه‌ها نداریم. چون، چون از وقتی که من آمده‌ام، ما تولیدکننده شماره یک انرژی در جهان هستیم. خوب؟ آن‌ هم با فاصله زیاد.»

خالد الفالح، وزیر نفت عربستان سعودی  دوشنبه ۱۷ ژوئیه/ ۲۷ خرداد برای شرکت در یک اجلاس بین‌المللی انرژی به توکیو سفر کرده بود. الفالح در جمع خبرنگاران گفت:

«ما از زیرساخت‌ها و از آب‌های سرزمینی خودمان حفاظت می‌کنیم. اما قدرت‌های جهانی می‌بایست به اتفاق هم حفاظت از آب‌راه‌های بین‌المللی را به عهده بگیرند.»

هیأت وزیران عربستان سعودی نیز سه‌شنبه ۱۸ ژوئن/ ۲۸ خرداد در نشستی که در ریاض به ریاست ملک سلمان، پادشاه و با حضور محمد بن سلمان ولیعهد عربستان برگزار شد، از جامعه بین‌المللی خواست تا امنیت آبراه‌های جهانی برای انتقال انرژی را تضمین کند.

بیشتر بخوانید:

پمپئو: آزادی ناوبری در تنگه هرمز تقویت شود

Share