Share

یک کارشناس حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارشی هشدار داد که جهان به شکل روزافزونی در معرض خطر «آپارتاید اقلیمی» قرار دارد؛ یعنی در آستانه شرایطی که دگرهراسی افزایش یابد، ثروتمندان با پول از گرما و گرسنگی ناشی از بحران اقلیمی بگریزند و بقیه انسان‌ها رنج بکشند.

معترضان شورش نابودی در لندن ــ عکس:‌ توئیتر، @ExtinctionR

به گزارش روزنامه بریتانیایی «گاردین»، فیلیپ الستون، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره فقر شدید و حقوق بشر اعلام کرد که تأثیرات گرمایش جهانی نه تنها حقوق بنیادین صدهامیلیون انسان همچون حق حیات، آب، غذا و مسکن را بر باد خواهد داد، بلکه دموکراسی و حکومت قانون را نیز به نابودی خواهد کشاند:

«دموکراسی و حکومت قانون، و نیز طیف گسترده‌ای از حقوق سیاسی و مدنی به طور کامل در معرض خطر هستند. خطر نارضایتی اجتماعی، نابرابری فزاینده و سطوح بزرگتر محرومیت در میان برخی گروه‌ها، احتمالاً به افزایش واکنش‌های ناسیونالیستی، دگرهراسانه،‌ نژادپرستانه و غیره می‌انجامد».

به گفته او، تأثیرات بحران اقلیمی می‌تواند به «یک سناریوی “آپارتاید اقلیمی” بینجامد که در آن ثروتمندان برای فرار از داغی، گرستگی و نزاع می‌گریزند و بقیه جهان به حال خود رها می‌شوند تا رنج بکشند».

گزارش الستون به شورای حقوق بشر  سازمان ملل با این نتیجه‌گیری به پایان می‌رسد: «چه بسا حقوق بشر از بلوای آینده جان به در نبرد».

انتقاد از کم‌کاری‌ها، حمایت از فعالان

الستون منتقد گام‌های «آشکارا ناکافی» سازمان ملل، کشورها، ان‌جی‌اوها و کسب‌و‌کارهاست و می‌گوید این اقدامات «با فوریت و بزرگی تهدید پیش‌رو متناسب نیستند».

راهپیمایی دانش‌آموزان سوئیسی در لوزان علیه بی‌توجهی به تغییرات اقلیمی ــ منبع: AFP

گزارشگر ویژه فقر شدید و حقوق بشر ملل متحد در گزارش‌اش به شورای حقوق بشر درباره تغییرات اقلیمی ناشی از گرمایش زمین به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده می‌تازد و او را به «ساکت‌کردن فعالانه» علم اقلیمی متهم می‌کند.

ژایر بولسونارو، رئیس‌جمهوری برزیل نیز به خاطر وعده‌هایش برای گشودن آمازون به روی استخراج معدن به نقد کشیده شده است.

الستون در عین حال به تحولات مثبتی نیز اشاره کرد: شکایت‌های قانونی علیه دولت‌ها و شرکت‌های سوخت فسیلی، اکتیویسم گرتا تونبرگ و اعتصاب‌های جهانی مدرسه‌ها و جنبش «شورش نابودی».

گزارش الستون درباره تغییرات اقلیمی و فقر به طور رسمی جمعه به شورای حقوق بشر در ژنو ارائه خواهد شد.


در همین زمینه:

تشدید فزاینده بحران زیست‌محیطی غرب آسیا تا ۲۰۳۰ ــ فقرا بیشترین آسیب را می‌بینند

Share