Share

صادرات نفت ایران به کشور چین در ماه مه بار دیگر اوج گرفت و به سطح سابق نزدیک شد.

به گزارش وال استریت ژورنال، ارقام و نمودارهایی که روز پنج‌شنبه ۲۱ ژوئن (یکم تیر) درباره میزان واردات نفت چین از ایران انتشار یافت، نشان می‌دهد که پس از کاهش شدید این واردات در اوایل سال جاری، کشور چین بار دیگر به افزایش خریدهای نفتی خود از ایران روی آورده است.

این آمار تنها به فاصله یک روز پس از آن منتشر شد که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از کاهش خرید نفت ایران توسط چین، ابراز خشنودی کرد.

بر اساس این گزارش، اداره کل گمرکات چین اعلام کرد میزان واردات نفتی این کشور از ایران در ماه مه امسال به نسبت همین مقطع در سال گذشته ۲ و سه دهم درصد کاهش یافته و به ۲/۲ میلیون تُن یا ۵۲۴ هزار بشکه در روز رسیده است.

معاف کردن چین از تحریم‌ها با وجودی ‌که به نظر می‌رسد معاملاتش با ایران به حالت عادی برگشته است، می‌تواند برای  اوباما ریسک سیاسی بزرگی محسوب شود

این ارقام در عین حال نشان می‌دهد که میزان واردات نفت چین از ایران به نسبت ماه آوریل ۳۸ و ۹۹ صدم درصد افزایش یافته است.

این اطلاعات جدید، دولت اوباما را بیش از پیش برای تصمیم‌گیری در مورد معافیت احتمالی چین از تحریم‌های اقتصادی آمریکا تحت فشار قرار می‌دهد چرا که قرار بر این بوده است این تحریم‌ها در مورد مؤسسات مالی و بانک‌هایی که به معامله با بخش انرژی ایران مبادرت می‌ورزند، وضع شود.

به باور برخی تحلیلگران، معاف کردن چین از تحریم‌ها با وجودی ‌که به نظر می‌رسد معاملاتش با ایران به حالت عادی برگشته است، می‌تواند برای باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا ریسک سیاسی بزرگی محسوب شود.

اگرچه حتی اگر خریدهای نفتی چین از ایران در ماه‌های باقی‌مانده سال با میزان این خریدها در سال گذشته برابری کند نیز کل واردات نفت خام این کشور از ایران در سال جاری ۱۲ درصد کمتر از واردات سال ۲۰۱۱ خواهد بود.

با این وجود تا روز ۲۸ ژوئن که آخرین مهلت برای عمل به تحریم‌های آمریکا است، زمان چندانی باقی نمانده و چین باید در این‌باره تصمیم بگیرد.

 

Share