Share

کمیسیون مشترک اعضای «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) جمعه ۲۸ ژوئن / ۷ تیر در وین تشکیل خواهد شد. مهلت ایران برای آغاز کاهش تعهداتش در برجام به پایان رسیده است. اتحادیه اروپا به دنبال اجرایی‌کردن یک خط اعتباری چند میلیون یورویی جهت حفظ توافق هسته‌ای با ایران است. تهران اما بار دیگر هشدار داده که در صورت عملی‌نشدن وعده‌ها تعهدات برجامی را کاهش خواهد داد.

عباس عراقچی در سمینار «اقدامات قهری یکجانبه و آثار آن»، ششم تیر، وین ــ عکس: فارس‌نیوز

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده برجام، پنج‌شنبه ۲۷ ژوئن / ۶ تیر به وین سفر کرد تا با نمایندگان اروپایی برای حفظ توافق هسته‌ای رایزنی کند.

عراقچی پس از مذاکرات در گفت‌و‌گو با تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی ایران گفت که یک سال «صبر راهبردی» تهران به پایان رسیده است: «کشورهای باقی‌مانده در برجام نتوانستند خروج آمریکا از برجام را برای ایران جبران کنند.»

اتحادیه اروپا یک سازوکار ویژه مالی (اینستکس) را برای مقابله با تحریم‌ها راه‌اندازی کرد اما مشخص شد که این سازوکار مالی دست‌کم در مرحله اول تنها به واردات غذا و دارو به ایران کمک خواهد کرد و هنوز کاملاً اجرایی نشده است.

به گفته معاون سیاسی وزارت خارجه، ایران با صبر راهبردی به دیپلماسی فرصت داده اما علی‌رغم وعده‌ها «در عمل اتفاق خاصی نیفتاده است.»

عراقچی در نهایت طرفین اروپایی را بار دیگر به ادامه «روند قانونی» خروج تدریجی از برجام تهدید کرد: «ما از مواضع سیاسی اروپا در برابر آمریکا استقبال می‌کنیم اما این مواضع باید به گام‌های عملی ترجمه شود».

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای پیش از آن نیز در سمیناری با عنوان «اقدامات قهری یکجانبه و آثار آن» هشدار داده بود که «رفتار مخرب آمریکا و تروریسم اقتصادی این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران باید متوقف شود».

پنجشنبه ضرب‌الاجل ۶۰ روزه ایران به اتحادیه اروپا برای عمل به تعهدات بانکی و نفتی خود در قبال برجام به سر آمده، با کاهش سطح تعهدات ایران در برجام، میران اورانیوم غنی‌شده در تأسیسات نظنز به مرز ۳۰۰ کیلوگرم نزدیک شده و از ۱۰ روز آینده نیز مرحله دوم کاهش سطح تعهدات ایران با افزایش تولید آب سنگین در تأسیسات اراک بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی در ۱۸ اردیبهشت سال جاری آغاز می‌شود.

هرچند خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از منابع بریتانیایی گزارش داده است که ایران سقف اورانیوم غنی‌شده را در حدود ۳۰۰ کیلوگرم نگه داشته و تا شنبه به اروپایی‌ها فرصت داده است.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران پنج‌شنبه به «رویترز» گفته بود که «ایران هرگز نمی‌تواند نزدیک بمب اتم بشود. ما به دقت مراقبیم که زمان دست‌یافتن ایران به توانایی ساخت سلاح اتمی به زیر یک سال نرود».

پیشنهاد جدید اروپا

قرار است جمعه در وین کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان کشورهای عضو برگزار شود.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «گاردین»، دولت‌های اروپایی یک خط اعتباری چندمیلیون یورویی برای سهولت روابط تجاری بین تهران و اتحادیه اروپا تحت تحریم‌های آمریکا در نظر خواهند گرفت تا برجام را نجات دهند.

جزئیات این خط اعتباری که گاردین «به نسبت محقر» توصیفش می‌کند، در جلسه کمیسیون مشترک جمعه اعلام خواهد شد.

عراقچی ۲۵ خرداد پس از رایزنی با هلگا اشمید‌ – دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا – و ماریل دوسانز – رئیس کمیسیون خارجی مجلس فرانسه – گفته بود: «کمیسیون مشترک برجام از ایده‌هایی است که در دستور کار قرار دارد، ولی به اعتقاد ما کمیسیون مشترک باید زمانی برگزار شود که دستاورد ملموسی از آن حاصل شود.»

عراقچی پنج‌شنبه در آستانه نشست کمیسیون مشترک با نمایندگان چین و روسیه دیدار کرد.

اروپا در جی ۲۰

همزمان با این گزارش‌ها، نشست جی ۲۰ نیز در اوساکای ژاپن آغاز شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به این نشست رفته است و رایزنی با دیگر سران کشورهای عضو جی ۲۰ درباره ایران یکی از موضوعات اصلی است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه که او نیز مانند ترامپ برای شرکت در نشست جی ۲۰ وارد اوساکا شده، پنجشنبه اعلام کرد که «می‌خواهم ترامپ را قانع کنم که به نفع اوست که فرآیند مذاکره را بار دیگر آغاز کند و از برخی تحریم‌ها بازگردد تا به مذاکرات فرصتی داده باشد».

همزمان رویترز گزارش داد که دیپلمات‌هایی از متحدان ایالات متحده در سازمان پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) به این خبرگزاری گفته‌اند که آمریکا به ناتو اعلام کرده تمایلی به جنگ با ایران ندارد.

نمایندگان فرانسه نیز در این نشست که پشت درهای بسته برگزار شد، به مارک اسپر سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده هشدار داده‌اند که آمریکا نباید ناتو را در هیچ مأموریت نظامی در خلیج فارس درگیر کند. فرانسه همراه با آلمان و دیگر متحدان اروپایی در این نشست از آمریکا خواسته اند که برجام حفظ شود.


در همین زمینه:

مکرون: ترامپ برای آغاز مذاکره با ایران تحریم‌ها را کاهش دهد

علی لاریجانی: اینستکس تنها یک هیکل است

Share