Share

نشست کمیسیون مشترک برجام با شرکت معاونان و مدیران سیاسی وزارت خارجه کشورهای ایران، آلمان، فرانسه، روسیه، چین و به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ وین آغاز شد.

نشست کمیسیون مشترک برجام با شرکت معاونان و مدیران سیاسی وزارت خارجه کشورهای ایران، آلمان، فرانسه، روسیه، چین در هتل کوبورگ وین

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، سید عباس عراقچی جمعه ۲۸ ژوئن/ ۷ تیر در بدو ورود به هتل کوبورگ در گفت‌وگو با خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی اعلام کرد که ایران حاضر نیست به طور یکسویه به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل کند:

« ما بیش از این دیگر  تحمل نمی کنیم که جمهوری اسلامی ایران یکسویه و یکجانبه توافق را اجرا کند و دیگران به تعهداتشان عمل نکنند.»

عراقچی در ادامه این گفت‌وگو با حمایت از مواضع سیاسی اتحادیه اروپا در قبال خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اظهار امیدواری کرد که به زودی ایران شاهد اقدامات عملی اتحادیه اروپا برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی خود نیز باشد:

« امیدواریم در کمیسیون مشترک شاهد اقدامات عملی و ملموسی از طرف کشورهای باقیمانده در برجام به خصوص اروپایی باشیم، در غیر این صورت روندی که جمهوری اسلامی ایران برای کاهش تعهدات خود در پیش گرفته که روندی کاملا قانونی براساس حق خودش در برجام است، ادامه خواهد یافت و هیچ تردیدی در این زمینه نخواهد بود.»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز قبل از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام گفت:

«اینستکس [کانال مالی اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران] باید جوابگوی خواسته‌های ایران باشد و درصورت غیرکاربردی بودن آن، گام‌های بعدی جمهوری اسلامی قاطعانه خواهد بود.»

بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایران از ۱۸ اردیبهشت سال جاری تولید اورانیوم غنی‌شده در تأسیسات نظنز را افزایش داده است. ضرب‌الاجل ایران به اتحادیه اروپا روز گذشته (پنجشنبه) به پایان رسید. گام دوم کاهش تعهدات ایران در برجام ۱۶ تیر با توقف محدودیت در تولید آب سنگین در تأسیسات اراک آغاز می‌شود.

فدریکا موگرینی تنها یک روز قبل از پایان مهلت ایران به اتحادیه اروپا برای اجرای تعهداتش در برجام نسبت به مبادلات بانکی و معاملات نفتی با ایران اعلام کرد ساز و کار موسوم به «اینستکس» آماده است. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار امیدواری کرد که با پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، برجام تداوم بیابد.

روزنامه برینانیایی گاردین گزارش داده بود که اروپا قصد دارد یک خط اعتباری چند میلیون یورویی به روابط تجاری با ایران اختصاص دهد. جزئیات این طرح در نشست کمیسیون مشترک برجام با طرف ایرانی به بحث گذاشته می‌شود.

برایان هوک، نماینده آمریکا در امور ایران روز گذشته (پنجشنبه) در پاریس قبل از دیدار با نمایندگان فرانسه، بریتانیا و آلمان گفت تحریم‌های آمریکا به ایران حق نمی‌دهد که برنامه‌های هسته‌ای خود را تسریع کند.

شامگاه  سه‌شنبه ۲۵ ژوئن/ ۴ تیر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در تماس تلفنی با امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود گفت:

«ایران هرگز اقدامی غیر قابل بازگشت انجام نخواهد داد و هر زمان اجرای برجام از سوی ۱+۴ بویژه در زمینه حل و فصل روابط بانکی و فروش نفت انجام شود، شرایط به گذشته بازمی‌گردد و تا زمانی که آمریکا همه تحریم‌ها علیه ایران را لغو نکند، شرایط تغییر نمی‌کند.»

بیشتر بخوانید:

عراقچی: «صبر راهبردی» تهران به پایان رسیده است

روحانی در تماس تلفنی با مکرون: نیروهای مسلح ایران با تجاوز آمریکا برخورد می‌کنند

Share