برگرفته از تریبون زمانه *  
Share

دانیال زین‌العابدینی، نوجوان ایرانی، به دلیل جرمی که در زمان ۱۷ سالگی او رخ داده، در معرض خطر اعدام در زندان مهاباد قرار دارد. قوانین بین‌المللی، بدون استثنا، صدور حکم مرگ را برای اشخاصی که در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته‌اند ممنوع می‌کند. اعدام کردن این زندانی به معنی نقض «کنوانسیون حقوق کودک» و «میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی» است. معاهداتی که ایران هم از جمله کشورهای امضاکننده‌ آن‌هاست.

دانیال زین العابدینی

دانیال زین‌العابدینی که در حال حاضر ۱۸ سال سن دارد، در پی محکوم شناخته شدن در مورد مشارکت در قتل یک نفر، با همکاری چهار جوان دیگر، در ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ در یک دادگاه رسیدگی به جرایم نوجوانان در شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی، به مرگ محکوم شد.

دادگاه درخواست وکیل دانیال زین‌العابدینی برای صدور حکم جایگزین اعدام برای او، به دلیل برخوردار نبودن وی از رشد کافی عقلی را رد کرده است.

در حکم صادر شده استدلال شده است که اگرچه این زندانی «از نظر سنی کمتر از سایر متهمان است [سایر متهمان همگی در زمان وقوع جرم بین ۱۸ تا ۲۰ سال سن داشته‌اند]، لیکن نحوه‌ گفتار و دفاعیات و استدلال وی نشان می‌دهد حداقل از نظر عقلی از سایر متهمان رشیدتر بوده است.»

دیوان عالی کشور اما در پنجم آبان ۱۳۹۷ حکم مرگ دانیال زین‌العابدینی را مورد تأیید قرار داده و درخواست اعاده‌ دادرسی او را رد کرده است.

فرایند قضایی‌ای که به محکومیت دانیال زین‌العابدینی منجر شده نامنصفانه و قویاً ناقض اصول رسیدگی قضایی به جرایم نوجوانان بوده است؛ این زندانی در کل دوره‌ بازداشت پیش از محاکمه از دسترسی به وکیل برخوردار نبوده و از اظهاراتی که بدون حضور وکیل کرده بوده، علیه او در دادگاه استفاده شده است.

این‌جانب، در عین حال که اذعان می‌کنم مقام‌ها و مسئولان ایرانی وظیفه دارند تا عاملان جرایم شنیع نظیر قتل (همچون این مورد) را به سزای اعمالشان برسانند، مصرانه از شما درخواست می‌کنم بی‌درنگ هر برنامه‌ای برای اعدام کردن دانیال زین‌العابدینی را متوقف کرده، محکومیت و حکم مرگ او را ملغا کنید و امکان محاکمه‌ مجدد، منصفانه و مطابق با اصول رسیدگی قضایی به جرایم نوجوانان، بدون توسل به حکم مرگ و همچنین بدون استناد به اظهاراتی که بدون حضور وکیل کرده را به او بدهید.

خواهشمندم اطمینان حاصل کنید که او از دسترسی به وکیل منتخب خود برخوردار خواهد شد. فراتر از این، از شما می‌خواهم فوراً و رسماً همه‌ اعدام‌ها را به حال تعلیق درآورید، صدور حکم مرگ برای تمام بزهکاران نوجوان را متوقف کنید و در مورد نوجوانانی که به مرگ محکوم شده‌اند بدون تأخیر تخفیف در مجازات قائل شوید.

همچنین از شما می‌خواهم که با طرح مقررات قانونی جدید، تدابیر لازم برای اصلاح ماده‌ ۹۱ «قانون مجازات اسلامی» را اتخاذ کنید، به گونه‌ای که صدور حکم مرگ در رابطه با جرایمی که افراد کمتر از ۱۸ سال مرتکب شده‌اند، بدون هیچ قید و شرطی از جانب دادگاه‌ها و بدون هیچ ملاحظه و استثنای دیگر و در راستای عمل به تعهدات ایران در چارچوب قوانین بین‌المللی به صورت کلی ملغا شود.

با تشکر

لینک این مطلب در تریبون زمانه


  • در همین زمینه

عفو بین‌الملل: دانیال زین‌العابدینی، نوجوان اهل مهاباد در آستانه اعدام است

Share