Share

غلامحسین دهقانی، معاون حقوقی وزارت خارجه ایران جمعه ۷ تیر در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) اعلام کرد که وزارت خارجه ایران رسماً در نامه‌ای به سازمان ملل از ایالات متحده آمریکا به خاطر تجاوز به حریم هوایی ایران شکایت کرده است.

غلامحسین دهقانی، معاون حقوقی وزارت خارجه ایران

بامداد پنجشنبه ۳۰ خرداد سپاه پاسداران یک فروند پهپاد گلوبال هاوک ارتش آمریکا در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان را هدف آتش پدافند نیروی هوافضا قرار داد و سرنگون کرد. فرمانده سپاه اعلام کرد که پهپاد گلوبال هاوک حریم هوایی ایران را نقض کرده است. سنتکام اما را نادرست خواند و اعلام کرد که سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک به معنای حمله بی‌دلیل به دارایی ارتش آمریکا در حریم هوایی بین‌المللی است.

به گفته غلامحسین دهقانی شکایت ایران از آمریکا بر اساس ماده ۵۱ منشور ملل متحد تنظیم شده. بر اساس این ماده «در صورت وقوع حمله مسلحانه علیه یک عضو ملل متحد تا زمانی که شورای امنیت اقدام لازم برا‌ی حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را به عمل آورد هیچیک از مقررات این منشور به حق ذاتی دفاع از خود خواه فردی یا دسته جمعی لطمه‌ای وارد نخواهد کرد.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا جمعه هفته گذشته (۲۱ ژوئن) در واکنش به انهدام پهپاد گلوبال هاوک گفت که از تصمیم حمله نظامی به ایران در لحظات آخر صرف‌نظر کرده است.

نقشه اینتراکتیو تنش ایران و آمریکا:

غلامحسین دهقانی، معاون حقوقی وزارت خارجه به رسانه‌های داخلی گفت که ایران در نامه‌ای که به سازمان ملل تسلیم کرده، متذکر شده که «در صورت تکرار اقداماتی از این دست، دفاع از مرزهای آبی خود و مقابله با هرگونه تجاوز را حق خود می‌داند.»

پیش از این ایران به خاطر اعمال تحریم‌های بانکی و نفتی آمریکا به دیوان بین‌المللی لاهه شکایت کرده بود. دادگاه لاهه مهر سال گذشته اعلام کرد که تحریم‌ها جان شهروندان ایرانی را به خطر انداخته و در بخش اقلام دارویی، غذایی و هوانوردی و کشاورزی می‌تواند به خسارت غیرقابل جبرانی منجر شود.

معاون حقوقی وزارت خارجه که با ایرنا گفت‌وگو می‌کرد، گفت ایران از طریق گزارشگر دیوان دادگستری لاهه حقوق خود در این زمینه را پیگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید:

دادگاه لاهه: تحریم‌های آمریکا نباید بر زندگی مردم ایران تأثیر بگذارد

Share