Share

دولت هلند در حال ارائه مجموعه‌ای از تمهیدات برای کاهش انتشار کربن به یک‌دوم میزان فعلی تا ۲۰۳۰ است.

یکی از اعتراضات گروه شورش نابودی در هلند، ۲۴ نوامبر ۲۰۱۸ ــ عکس: توئیتر، @NLRebellion

ائتلاف حاکم بر دولت هلند جمعه ۲۸ ژوئن / ۷ تیر در بیانیه‌ای اعلام کرد که بسته تمهیدات اقلیمی جدید آنها «تحقق‌یافتنی و قابل پرداخت برای همه» است و میزان انتشار کربن را ظرف یک دهه آینده تا ۵۰ درصد کاهش خواهد داد.

دولت گفته است که مالیات بر کربن نیز مقرر خواهد کرد تا شرکت‌ها به سمت اقتصاد پایدار حرکت کنند.

گروه‌های محیط زیستی از تمهیدات دولت استقبال کرده‌اند اما آن را پاسخی کافی به گرمایش جهانی نمی‌دانند.

گروه «صلح سبز» (Greenpeace) از بخش‌هایی از این بسته اعلام‌شده استقبال کرد اما در اعلامیه‌ای گفت که تمهیدات دولت «راه‌حل‌های کوتاه‌مدتی همچون ذخیره کربن در بستر دریا یا استفاده از زیست‌توده‌ (بیومس) برای تهیه انرژی است، اما بحران اقلیمی نیازمند تمهیداتی است که راه‌حل‌های واقعی برای نسل‌های در راه ارائه دهند».

در یک سال اخیر متخصصان سازمان ملل در گزارش‌هایی نسبت به وقوع یک «آخرالزمان اقلیمی» در صورت ادامه سیاست‌های موجود و دست نزدن به اقدامات ریشه‌ای برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و حفظ منابع طبیعی هشدار داده اند.

اتحادیه اروپا قرار است طرحی برای کاهش انتشار کربن برای تمام اعضای این قاره آماده کند. یکی از موارد اصلی این طرح حذف زغال سنگ، آلاینده‌ترین سوخت فسیلی از چرخه انرژی است. دولت آلمان، قدرتمندترین اقتصاد قاره، تا چندی پیش مخالف حذف زغال سنگ در آینده نزدیک بود. اما روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز هفته گذشته گزارش داد که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بالاخره با طرح حذف زغال سنگ موافقت کرده است.


در همین زمینه:

گزارشگر سازمان ملل: حقوق بشر در «آپارتاید اقلیمی» نابود می‌شود

Share