Share

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی ایران اعلام کرد تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر اقدامات جمهوری اسلامی برای کنترل مرزها تاثیرات منفی ایجاد و ایران را در تامین تجهیزات الکترونیکی و فنی دچار مشکل کرده است.

جمهوری اسلامی تهدید می‌کند که با گسترش تحریم‌ها مرزهای خود را برای ورود مواد مخدر باز خواهد گذاشت

به گزارش خبرگزاری کار (ایلنا)، سردار قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی  نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (ناجا) از تاثیر منفی تحریم‌ها بر تجهیزات فنی و الکترونیکی مورد استفاده نیروی انتظامی در مرزبانی گفته و از کشورهای غربی خواسته که برای مقابله و مبارزه با مواد مخدر، به جمهوری اسلامی در تامین این تجهیزات کمک کنند. به‌گفته او ایران به واسطه تحریم‌ها در دسترسی به تجهیزاتی مانند شناورها، تجهیزات اپتیکی و الکترونیکی، خودروهای ایمن و سیستم‌های کشف و کنترل مافیای مواد مخدر دچار مشکل شده است.

اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران نیز اسفند ۹۷ اعلام کرده بود با توجه به شرایط تحریمی به وجود آمده شاید ایران دیگر نتواند به مانند گذشته از قاچاق مواد مخدر به اروپا جلوگیری کند. او گفته بود ایران برای مقابله با ترانزیت مواد مخدر به اروپا به تجهیزات مدرن و حمایت‌های جدی نیاز دارد.

جمهوری اسلامی ادعا می‌کند که به تنهایی مانع ورود مواد مخدر از مرزهای شرقی ایران و ترانزیت آن به اروپا می‌شود و به دفعات تهدید به بازگذاشتن مرزهای ایران کرده. این تهدید پیش‌تر توسط عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران و در انتقاد از کاهش حمایت مالی مجامع بین‌المللی از «ستاد مبارزه با مواد مخدر» و همچنین محمد‌مسعود زاهدیان، فرمانده پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران مطرح شده بود که از اروپا خواسته بودند تا «سهمش» را در مقابله با ترانزیت مواد مخدر بپردازد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز دوشنبه ۳ تیر در مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر گفت اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران مانع اجرای همکاری‌های بین‌المللی در عرصه مبارزه با مواد مخدر شده و آمریکا و برخی کشورهای غربی مسئول مستقیم عواقب ناگوار و ایجاد اختلال در مبارزه بین‌المللی با مواد مخدر هستند.

قاسم رضایی با تکرار اظهارات فوق گفت: جمهوری اسلامی بیش از هزار میلیارد دلار در این ۴۰ سال در مرزها به ویژه مرزهای شرقی هزینه کرده است و اگر اقدامات جمهوری اسلامی طی ۴۰ سال گذشته نبود، قطعا کشورهای غربی با مشکلات جدی روبرو بودند. لذا انتظار بر این است که کشورهای غربی در بحث مقابله و مبارزه با مواد مخدر به جمهوری اسلامی در بحث تقویت تجهیزات مرزها کمک کنند.

به‌رغم اظهارات مقامات مسئول جمهوری اسلامی مبنی بر مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تهدید مداوم به تسهیل ترانزیت مواد مخدر به اروپا، برخی مقام‌های دولتی در افغانستان ایران را به دست داشتن در کشت و تولید تریاک در این کشور متهم می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

آیا ایران «مسیر امن» قاچاق مواد مخدر ایجاد می‌کند؟

Share