Share

مسئول مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله افغانستان می‌گوید: علاوه بر طالبان، برخی مقام‌های حکومتی و کشورهای همسایه در قاچاق و فروش مواد مخدر دست دارند. آیا ایران هم دستی در افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر از افغانستان دارد؟

کشت خشخاش در افغانستان

محمدهاشم اورتاق، مسئول مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله افغانستان یکشنه ۹ تیر به روزنامه «اطلاعات روز» گفت که طالبان از طریق کشت، فرآوری و فروش مواد مخدر هزینه‌های جنگ‌شان در افغانستان را به دست می‌آورند.

این اظهارات همزمان با آغاز دور تازه گفت‌وگوهای صلح میان طالبان و آمریکا بیان شد.

اورتاق درآمد سالانه طالبان از محل فروش مواد مخدر را حدود ۵۰۰ میلیون دلار اعلام کرد.

او گفت که در کنار طالبان، کشورهای همسایه افغانستان، برخی مقام‌های حکومتی و زورمندان هم در قاچاق مواد مخدر دست دارند.

اورتاق اما نامی از کشورهای همسایه افغانستان که به گفته او در قاچاق مواد مخدر دست دارند، نبرد و تنها گفت که قاچاق مواد مخدر در ولایت‌های کابل، هرات و ننگرهار بیشتر از سایر مناطق این کشور است و «باندهای مافیایی در این ولایت‌ها بیشتر فعالیت دارند».

مسئولان دولتی در هرات اما از ایران به عنوان یکی از کشورهای همسایه که در قاچاق مواد مخدر دست دارد، نام برده‌اند.

محمدنجیم حمیدی، رییس دادگاه استیناف مبارزه با مواد مخدر در همین رابطه گفت که ۱۶ تن از کسانی که در قاچاق مواد مخدر دست داشتند، اتباع ایران، پاکستان و ازبکستان بودند.

به گفته حمیدی، در یکسال اخیر بیش از هزار پرونده قاچاق مواد مخدر در دادگاه‌های افغانستان به ثبت رسیده است.

محمدداوود هاشمی، معاون والی هرات هم گفت که این ولایت به دلیل همسایگی با ایران و ترکمنستان، «شاهد بیشترین فعالیت مافیایی قاچاق مواد مخدر است».

به گفته هاشمی، افزایش فعالیت مافیایی قاچاق مواد مخدر باعث افزایش دسترسی به این مواد و شمار معتادان در هرات شده است.

افغانستان بزرگ‌ترین تولیدکننده تریاک در جهان به شمار می‌رود. از زمان حمله نیروهای ناتو به این کشور، برنامه‌های متعددی به منظور کاهش سطح زیر کشت خشخاش اجراء شده است اما هیچ یک نتوانسته تولید مواد مخدر و به ویژه تریاک را در این کشور کنترل و کاهش دهد.

مقام‌های نظامی و دولتی ایران مدعی هستند که بیشترین نقش را در کنترل و مقابله با قاچاق مواد مخدر از افغانستان به اروپا دارند.

چندی پیش حسن روحانی، رئیس جمهوری و عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران، کشورهای اروپایی را به بازگذاشتن مرزها برای قاچاقچیان مواد مخدر تهدید کردند.


در همین زمینه:

آیا ایران «مسیر امن» قاچاق مواد مخدر ایجاد می‌کند؟

Share