Share

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که هم‌اکنون در زندان زنجان به‌سر می‌برد در نامه‌ای خطاب به دادستان تهران حبس خود را در این زندان غیرقانونی دانست و مسئولیت هرگونه اتفاق ناگوار در زندان را متوجه مسئولان دانست.

سایت ملی – مذهبی امروز یکشنبه چهارم تیرماه نامه نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر را به عباس جعفری دولت‌آبادی منتشر کرده که در آن گفته شده است هر حادثه‌ای در زندان برای وی رخ دهد عامدانه است و مسئولیت آن بر عهده مسئولان حکومتی است.

نرگس محمدی که در بازداشت سال ۱۳۸۹ در زندان مبتلا به فلج ادواری عضلانی شده بود و پس از آزادی مدت‌ها تحت درمان قرار داشت، روز یک‌شنبه سوم اردیبهشت‌ماه سال جاری از سوی مأموران امنیتی زنجان بازداشت و برای اجرای حکم شش سال حبس تعزیری، به زندان اوین تهران منتقل گردید اما پس از مدتی بار دیگر به زندان زنجان فرستاده شد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۳۰ خردادماه وضعیت جسمانی نرگس محمدی را که در میان متهمان مواد مخدری زندان زنجان به‌سر می‌برد، ناگوار توصیف کرد.

نرگس محمدی در نامه خود به دادستان تهران نوشته است انتقال او به زندان زنجان بر خلاف ادعای مسئولان به تقاضای خود وی نبوده است.

وی افزوده است: "این‌جانب نسبت به انتقال غیرقانونی خود به بند جرایم عادی نسوان در زنجان به شدت معترضم و درخواست می‌کنم هرچه سریع‌تر نسبت به انتقال این‌جانب به بند عمومی نسوان (محل نگهداری زنان با محکومیت با جرایم غیرعادی در اوین) اقدام لازم مبذول فرمائید."

نرگس محمدی: امیدوارم بنا نباشد که همچون شهادت هاله سحابی و هدی صابر که گفته شد به علت گرمای هوا و اعتصاب غذا بود! حادثه دیگری البته به ظاهر طبیعی رخ دهد که به این ترتیب اعلام می‌کنم، نه تنها طبیعی نخواهد بود بلکه تشدید بیماری یا بروز هر حادثه ناگوار دیگری در این شرایط برای من کاملأ عامدانه است

وی نوشته است: "اکنون من در میان بیش از۵۰ زن قاتل، محکومان به اعدام (مواد مخدر) وجرائم فساد اخلاقی با بیماری‌های خطرناک و حتی زنان غیرمتعادل (به لحاظ روانی) هستم که از زمانی که وارد بند شده‌ام تاکنون جز اضطراب و ناآرامی و ترس که لحظه به لحظه موجب تشدید بیماری‌ام می‌شوند چیزی ندیده‌ام."

برنده جایزه سال ۲۰۱۱ "دولت و بنیاد تاریخ زنده سوئد" گفته است: "از زمان ورود به این بند با شرایط وحشتناکی که قادر به نوشتن و توصیف آن نیستم، دست به گریبانم. وارد کردن چنین استرس‌هایی به من معادل خوراندن جام‌های زهر کشنده‌ای است که لحظه به لحظه به ازبین رفتن من کمک می‌کند."

این فعال حقوق بشر افزوده است چنین رفتار و اقدامی "نوعی کشتن عمد" اوست که مسئولیت مستقیم آن برعهده مسئولان قضائی است.

وی تأکید کرده است: "امیدوارم بنا نباشد که همچون شهادت هاله سحابی و هدی صابر که گفته شد به علت گرمای هوا و اعتصاب غذا بود! حادثه دیگری البته به ظاهر طبیعی رخ دهد که به این ترتیب اعلام می‌کنم، نه تنها طبیعی نخواهد بود بلکه تشدید بیماری یا بروز هر حادثه ناگوار دیگری در این شرایط برای من کاملأ عامدانه است."

هاله سحابی، فعال حقوق زنان، ۱۱ خردادماه ۱۳۹۰ در مراسم خاک‌سپاری پدرش عزت‌الله سحابی رئیس شورای فعالان ملی مذهبی، پس از حمله نیروهای "لباس شخصی" به این مراسم جان ‌باخت. مسئولان حکومتی مرگ او را بر اثر بیماری قلبی و گرمای هوا اعلام کردند.

هدی صابر از فعالان ملی مذهبی که در زندان اوین در حبس بود، شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۰ و پس از ۱۰ روز اعتصاب غذا در اعتراض به مرگ هاله سحابی، در بیمارستان مدرس تهران درگذشت.

مخالفان حکومت ایران می‌گویند وی بر اثر "ضرب و شتم" و "تأخیر در انتقال به بیمارستان" کشته شد اما خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) به نقل از "رئیس بهداری زندان اوین و پزشک معالج هدی‌ صابر" نوشت که این زندانی سیاسی به‌هیچ‌وجه اعتصاب غذا نکرده بود و بر اثر "سکته قلبی وسیع" درگذشت.

نرگس محمدی در ادامه نامه خود به دادستان تهران تأکید کرده است که به دلیل بیماریش می‌بایست تحت معالجه و مراقبت پزشکان خود در تهران باشد و انتقال وی به زندان زنجان این امکان را از وی سلب کرده است.

وی در پایان نامه خود طولانی بودن مسافت محل زندگی خانواده و دو فرزند پنج ساله‌اش از تهران تا زنجان را یکی دیگری از دلایل ناعادلانه بودن حبس خود در زندان زنجان دانسته است.

۱۶ اردیبهشت‌ماه سال جاری بیش از۳۵۰ نفر از فعالان حقوق زنان و مدافعان حقوق بشر طی بیانیه‌ای با اعتراض به بازداشت نرگس محمدی خواستار “آزادی فوری و بی‌قید و شرط” او شدند.

در هفته‌های اخیر سازمان گزارشگران بدون مرز، باربارا لوخبیلر، رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا، تاریا کرونبرگ، رئیس هیئت نمایندگی امور ایران و اروپا در پارلمان اروپا، و چند شخصیت حقیقی و حقوقی برنده جایزه صلح نوبل از جمله شیرین عبادی (ایران)، میخائیل گورباچف (روسیه)، دالای لاما (تبت)، جودی ویلیامز (ایالات متحده امریکا) و لخ والسا (لهستان)، خواهان آزادی نرگس محمدی شده‌اند.
 

Share