Share

در حالی‌که دو روز از تظاهرات گسترده مخالفان حکومت نظامیان در سودان نمی‌گذرد دو تن از رهبران اعتراضات بازداشت شدند. ائتلاف مخالفان تدارکات تازه‌ای را برای نافرمانی مدنی و اعتصاب عمومی در نظر دارند.

اعتراضات مردمی در سودان علیه ادامه حکومت نظامیان (عکس از آرشیو)

اعتراضات مردمی در سودان علیه ادامه حکومت نظامیان (عکس از آرشیو)

به‌گزارش آسوشیتدپرس، «انجمن مشاغل سودان»، از گروه‌های مخالف حکومت نظامیان در این کشور که در سازماندهی اعتراضات نقش مهمی دارد، سه‌شنبه ۱۱ تیر / ۲ ژوئیه اعلام کرد که نیروهای امنیتی دو تن از رهبران آن‌ها را بازداشت کردند.

یکی از آن‌ها در خارطوم، پایتخت سودان و دیگری در عطبره، شهری که جنبش اعتراضی در دسامبر ۲۰۱۸ از آن آغاز شد، بازداشت شده‌اند.

انجمن مشاغل سودان همچنین خبر داد که نیروهای امنیتی خانه‌های سه تن دیگر از رهبران اعتراضات را مورد بازرسی قرار داده‌اند.

سخنگوی پلیس در باره این خبرها اظهارنظری نکرده است.

این فشارها به معترضان پس از تظاهرات دو روز پیش در شهرهای اصلی سودان انجام می‌گیرد. یکشنبه ۹ تیر / ۳۰ ژوئن ده‌ها هزار نفر از سودانی‌ها در یکی از بزرگترین اعتراضات خود پس از برچیدن تحصن‌شان توسط نیروهای امنیتی در ماه گذشته، در خارطوم و مناطق دیگر به خیابان‌ها آمدند. آن‌ها بار دیگر از ارتش خواستند که با سرنگونی حکومت عمر البشیر، رئیس‌جمهوری سودان در ماه آوریل، قدرت را به دولت غیرنظامی واگذار کند. فعالان سودانی اعلام کردند که در حمله نیروهای امنیتی به این تظاهرات اعتراضی دست‌کم ۱۱ نفر کشته شدند.

در پی این سرکوب، سازمان ملل خواهان رسیدگی درباره کشته شدن شماری از معترضان شد و بار دیگر بر تشکیل هر چه سریع‌تر یک دولت غیرنظامی در سودان شد.

در همین حال، ائتلاف «آزادی و تغییر» متشکل از گروه‌های مخالف سودان برنامه اعتراضات جدید خود را اعلام کرد. بر این اساس برای روزهای ۱۳ و ۱۴ ژوئیه جاری (۲۳ و ۲۴ تیر) تظاهرات میلیونی، نافرمانی مدنی و اعتصاب عمومی تدارک دیده شده است. یکشنبه ۱۴ ژوئیه روز نافرمانی مدنی و اعتصاب سیاسی سراسری در بخش‌های فنی، حرفه‌ای، کارگری و مردمی در خارطوم و سایر استان‌ها همزمان با راهپیمایی‌های در خارج از کشور اعلام شده است.

ائتلاف «آزادی و تغییر» همچنین خواهان تشکیل پارلمانی مدنی متشکل از گروه‌های انقلابی شد و بار دیگر از شورای نظامی انتقالی خواست تا قدرت را به دولت غیرنظامی واگذار کند.

این ائتلاف بر لزوم تحقیقات مستقل درباره کشتار معترضان نیز تأکید کرد.

شورای نظامی سودان مسئولیت کشتار معترضان در روز یکشنبه را نپذیرفته و «تک‌تیراندازها و توطئه‌گران» را عامل آن دانسته است.

این اعتراضات در پی یک هفته تنش میان شورای نظامی حاکم و رهبران معترضان رخ داد. مذاکرات دو طرف برای دستیابی به توافقی در باره قدرت آینده در کشور، ۱۳ خرداد / ۳ ژوئن، زمانی که نیروهای امنیتی با خشونت به تحصن مخالفان حمله کردند، بی‌نتیجه ماند.

طبق اعلام سازمان‌های اپوزیسیون، در این سرکوب‌ها دست‌کم ۱۲۸  نفر در سودان کشته شدند. مقام‌های حکومتی شمار کشته‌شدگان را ۶۱ نفر، از جمله سه مأمور امنیتی، اعلام کرده‌اند.

امروز (سه‌شنبه) «ائتلاف دمکراتیک وکلای مدافع سودان»، از گروه‌های مخالف، به برخی کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر هشدار داد که به حمایت‌ از شورای نظامی پایان دهند.

روز گذشته صدها سودانی در شهر «أم درمان»، واقع در استان خارطوم در اعتراض به شورای نظامی حاکم تجمع کرده و شعارهایی علیه این شورا سر دادند.

بیشتر بخوانید:

افزایش شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در سودان

Share