Share

صاحب امتیاز نشریه “سخن تازه” در کرمان به دلیل علنی کردن خبر ازدواج دختر بچه ۱۰ ساله، از سوی شاکی خصوصی به دادگاه احضار شد.

عکس از آرشیو

بتول هاشمی، روزنامه‌نگاری که خبر ازدواج دختر ۱۰ ساله را رسانه‌ای کرد، با شکایت رئیس دفترخانه‌ای در سیرجان که اقدام به ثبت این ازدواج غیرقانونی کرده بود، به دادگاه فراخوانده شد.

احضاریه دادگاه روز پنج‌شنبه ۱۲ تیر ماه به محل کار بتول هاشمی در دفتر نشریه سخن تازه ارسال شده است.

انتشار خبر ازدواج کودک ۱۰ ساله توسط نشریه سخن تازه در کرمان، مسئولان قضایی و دولتی شهرستان سیرجان را وادار به مداخله کرد و از ازدواج این دختر بچه جلوگیری به عمل آمد.

با وجود ممانعت از این ازدواج اما شوهر کردن دختران زیر ۱۳ سال در ایران همچنان ممنوعیت قانونی ندارد و سرپرست کودک می‌تواند با گرفتن یک گواهی از پزشک مبنی بر بلوغ جسمی کودک و تایید همان گواهی پزشکی در دادگاه، کودک را وادار به ازدواج کند.

به گفته هادی شریعتی، از اعضای انجمن حمایت از حقوق کودکان، تهدید سلامت جنسی و جسمی برای کودکان، خطرات زایمان زودرس یا سقط جنین، باز ماندن از تحصیل و…، از پیامدهای ازدواج کودکان در ایران است.

پدیده کودک همسری معمولا بیشتر به علت فقر مالی خانواده‌ها رخ می‌دهد. در بسیاری موارد خانواده‌های ساکن حاشیه‌های شهرهای بزرگ و خانواده‌های روستایی به دلیل فقر اقتصادی و به اصطلاح “کم کردن یک سر از عائله”، دختر بچه‌ها را وادار به ازدواج اجباری می‌کنند.

به گفته سعید گلستانی، معاون دادگستری استان همدان، تنها در استان همدان نزدیک به هزار و ۶۰۰ دختر زیر ۱۵ سال به ازدواج زیر سن قانونی تن داده‌اند.

به گفته این مقام قضایی حتی اگر دادگاه حکم رشد و بلوغ جنسی را تایید نکند، عقد با رضایت پدر انجام می‌شود.

بر اساس قوانین مصوب مجلس تا سال ۱۳۷۹ سن قانونی ازدواج برای دختران ۹ سال بود که در مجلس ششم، این سن به ۱۳ سال افزایش یافت.


  • در همین زمینه

مولاوردی: آمار ازدواج کودکان رو به افزایش است

Share