Share

مراد چتینکایا که از سال ۲۰۱۶ ریاست بانک مرکزی ترکیه را بر عهده داشت، به دستور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از سمت خود برکنار شد. مراد اویسال، معاون سابق چتینکایا، عهده‌دار ریاست بانک مرکزی ترکیه شده است.

مراد چتینکایا، رئیس برکنار شده بانک مرکزی ترکیه – عکس از رویترز

رئیس جمهوری ترکیه در ماه‌های اخیر از بانک مرکزی خواسته بود نرخ بهره را کم کند، اما به دلیل برآورده نشدن تقاضای دولت ترکیه از سوی چتینکایا، اردوغان در فرمانی که دیشب در رسانه‌های ترکیه منتشر شد، مراد چتینکایا را از سمت ریاست بانک مرکزی خلع و معاون او مراد اویسال را به جای او منصوب کرد.

عمده اختلاف اردوغان با رئیس بانک مرکزی این کشور بر سر کاهش ارزش لیر و همین‌طور تورم روزافزون در ترکیه بوده است.

بر اساس برآورد موسسات اقتصادی جهانی نظیر “استاندارد‌اند پورز” و “فیچ”، کاهش ۳۰ درصدی ارزش لیر ترکیه باعث ریسک سیستماتیک در بخش بانکی و رشد چشمگیر نرخ تورم در این کشور شده است.

تحلیلگران منتقد اردوغان در رسانه‌های داخلی ترکیه، کنار گذاشتن ناگهانی رئیس بانک مرکزی این کشور را نشانه آن دانسته‌اند که دولت اردوغان برنامه مشخصی برای مواجهه با تنش‌های اقتصادی پیش رو ندارد. همچنین ایجاد بحران‌های بین‌المللی جدید برای ترکیه که عمدتا به دلیل نزدیک شدن دولت ترکیه به سیاست‌های روسیه پیش آمده، باعث کاهش سرمایه گذاری خارجی در ترکیه شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رشد اقتصادی ترکیه در سه ماه پایانی سال پیش به منفی سه درصد رسیده و تورم به طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته، به نحوی که در بالاترین سطح خود در ۱۵ سال اخیر قرار گرفته است. ‎


  • در همین زمینه

برای نخستین بار در ۱۰ سال گذشته ترکیه دچار رکود اقتصادی شد

Share