Share

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفته است که اخراج جمعی مهاجران «به زودی» آغاز می‌شود. در مقابل، وکلا و حامیان مهاجرت گفته‌اند که مهاجران نیز دارند خودشان را «آماده» می‌کنند.

تلاش مهاجران آمریکای مرکزی برای یافتن شرایط بهتر زندگی در ایالات متحده / عکس از آرشیو

ترامپ برای دور بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری در ۲۰۲۰، بار دیگر موضوع مهاجران را به عنوان یک موضوع کلیدی مبارزه انتخاباتی خود برگزیده است. او چندی پیش عملیات اخراج جمعی مهاجران را متوقف کرد، زیرا تاریخ انجام عملیات در اخبار درز کرده بود. ترامپ دوشنبه گذشته گفت که اخراج جمعی بعد از ۴ ژوئیه/۱۳ تیر رخ خواهد داد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده جمعه ۵ ژوئیه/۱۴ تیر در جمع خبرنگاران گفت: «[اخراج مهاجران را] به زودی شروع خواهند کرد، اما اسمش را یورش نمی‌گذارم، مردم را بیرون می‌اندازیم، همه آن مردمی که طی سال‌ها غیرقانونی آمدند.»

اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده ماه پیش اعلام کرد که عملیاتی را برای اخراج جمعی مهاجران غیرقانونی تازه‌وارد انجام خواهد داد تا سرمشقی برای موج مهاجران آمریکای مرکزی که در مرز جنوب غربی هستند باشد و آنها را از ورود به ایالات متحده منصرف کند.

این اداره همچنین اعلام کرده که هدفش دستگیری افراد با پیشینه جرم و جنایت است، اما هر مهاجری که قوانین ایالات متحده را نقض کرده باشد ممکن است دستگیر شود.

مدارک دولتی که اخیراً از سوی گروه‌های مدافع خقوق بشر فاش شده نشان می‌دهد که دستگیری‌ها بیشتر از آنکه هدفمند باشند، تصادفی هستند.

مدافعان مهاجران همچنین گفته اند که تهدید عمومیت‌یافته موجب آسیب گروه‌های اجتماعی مهاجر شده و به اقتصاد ایالات متحده نیز صدمه می‌زند، زیرا افراد بالغ ناچارند کارشان را رها کنند، و کودکان به مدرسه نروند، تا مبادا دستگیر و از یکدیگر جدا شوند.

برخی مدافعان حقوق مهاجران می‌گویند که افراد ناچارند هر روز به‌هوش باشند، زیرا دستگیری‌ها روزانه رخ می‌دهند و به زمان اعلام فرمان ترامپ محدود نمی‌شود.

اخیراً تعداد مهاجرانی که از خارج از آمریکای مرکزی (از جمله از هند، کوبا، و کشورهای آفریقایی) وارد ایالات متحده می‌شوند بیشتر شده است. در عین حال مرزبانی مرز «دل ریو»ی تگزاس روز جمعه گزارش داد که از ۱۰ ژوئن (یعنی ظرف کمتر از یک ماه) حدود هزار مهاجر هائیتی دستگیر شده اند.


در همین زمینه:

تهدید ترامپ: مرز با مکزیک هفته آینده بسته خواهد شد

Share