Share

انتخابات پارلمانی زودرس در یونان از صبح یکشنبه ۷ ژوییه/ ۱۶ تیر آغاز شد. پیش‌بینی‌ها از پیروزی محافظه‌کاران راست‌گرا حکایت دارد. سیپراس از هوادارانش خواست اجازه ندهند کلید در اختیار کسانی که کشور را به ورشکستگی کشاندند، قرار بگیرد.

آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر و یانیس واروفاکیس وزیر اقتصاد سابق یونان

در یونان نزدیک به ۱۰ میلیون شهروند دارای حق رای برای انتخاب اعضای پارلمان به پای صندوق‌های رای فراخوانده شده‌اند. حزب «دموکراسی نوین» با وعده کاهش مالیات و افزایش امنیت برای سرمایه‌گذاران خارجی در صدر پیش‌بینی‌ها قرار دارد.

این نخستین انتخابات پارلمانی در یونان پس از خروج این کشور از «بحران مالی» است.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر چپ‌گرای یونان، مه امسال پس از شکست حزبش در انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا، اعلام کرد انتخابات پارلمانی زودرس برگزار می‌کند.

اصلی‌ترین رقیب حزب سیریزا که در سال ۲۰۱۲ با وعده اصلاحات اقتصادی قدرت را در دست گرفت، حزب دموکراسی نوین به رهبری میتسوتاکیس است که در نظرسنجی‌ها نزدیک به ۱۰ درصد بیش از حزب حاکم رای دارد.

میتسوتاکیس صبح امروز در حالیکه گروهی از فعالان «چپ» قصد داشتند مسیر او را مسدود کنند، در یکی از مراکز رای‌گیری حاضر شد و پس از آن در جمع شمار محدودی از هوادارانش سخنرانی کرد. این هواداران او را «نخست وزیر» آینده خواندند.

سیپراس، نخست وزیر یونان هم شامگاه جمعه در یک برنامه تبلیغاتی در آتن، پایتخت یونان، از هوادارانش خواست که به پای صندوق‌های رای بیایند و نگذارند «کلید به دست کسانی که یونان را به ورشکستگی کشاندند، برسد».

او و حزبش از سال ۲۰۱۵ در جلسات مشترک متعدد با اتحادیه اروپا خواستار کاهش فشار‌های اقتصادی و تحمیل برنامه ریاضت اقتصادی به یونان شدند.

در جریان این گفت‌وگو که تا آستانه خروج یونان از اتحادیه اروپا نیز پیش رفت، وزیر اقتصاد دولت یونان به اجبار از سمتش کناره گرفت.

واروفاکیس پس از کناره‌گیری فاش کرد که اتحادیه اروپا کناره‌گیری او را شرط ادامه گفت‌وگو و توافق با یونان اعلام کرده است.

حزب سیریزا در زمان گفت‌وگو با اتحادیه اروپا، شرایط پرداخت بدهی‌هایش را به همه‌پرسی گذاشت اما در نهایت به گفته واروفاکیس، بسته تحمیلی اتحادیه اروپا را پذیرفت.

آتن به صورت رسمی سال گذشته میلادی اعلام کرد که بحران اقتصادی یونان به پایان رسیده است. با این حال نرخ بالای بیکاری و عدم افزایش دستمزدها موجب افزایش نارضایتی‌ها از سیپراس و حزب متبوعش شده است.


در همین زمینه:

پایان کمک مالی اتحادیه اروپا به یونان

Share