Share

مسجد سلیمان در استان خوزستان لرزید. این زلزله با وجود شدت نه چندان زیاد آن خسارت‌هایی داشته است. آخرین خبرها حاکی از کشته شدن دست‌کم یک نفر است. پنج تیم ارزیاب هلال احمر به منطقه رفته‌اند.

زمین‌لرزه در مسجد سلیمان

زمین‌لرزه در مسجد سلیمان

مسجد سلیمان در استان خوزستان با زلزله‌ای به بزرگی ۵,۷ ریشتری لرزید. این زلزله در ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه صبح دوشنبه ۱۷ تیرماه رخ داد.

روزنامه شرق ظهر دوشنبه نوشته است که آخرین خبرها حاکی از کشته شدن دست‌کم یک نفر و مجروح شدن دست‌کم ۴ نفر است. چندین ساختمان‌ نیز تخریب شده‌اند.

مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از مرگ یک نفر بر اثر سکته قلبی پس از زلزله و مصدوم شدن دو نفر خبر داده و گفته است این زلزله تا کنون چهار پس‌لرزه داشته است که بزرگترین‌ آن‌ها زمین لرزه ۴,۷ ریشتری در ساعت ۱۱ و ۵۶ دقیقه بود.

معاون عملیات امداد و نجات استان خوزستان شمار مصدومان را حدود ۲۰ نفر اعلام و تأکید کرد که این آمار به صورت حدودی و غیررسمی است. اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ساعاتی پس از این اظهارات شمار مصدومان را ۶۴ نفر اعلام کرد و گفت بیش از نیمی از آن‌ها خدمات درمانی را به شکل سرپایی دریافت کرده‌اند.

باشگاه‌ خبرنگاران نیز گزارش داد که برق مناطق مختلف مسجد سلیمان‌ بر اثر تخریب‌ تأسیسات توزیع‌ نیرو آسیب دیده و در برخی مناطق آنتن‌دهی تلفن همراه مختل شده است. به گنبد مسجد جامع مسجد سلیمان نیز آسیب شدید وارد شده است.

مسجد جامع مسجد سلیمان پس از زلزله

مسجد جامع مسجد سلیمان پس از زلزله

مرکز لرزه‌نگاری دانشگاه تهران طول جغرافیایی این زلزله را ۴۹,۵ و عرض جغرافیایی آن ۳۱,۹۵ و عمق آن را در ۱۷ کیلومتری گزارش کرد.

کانون این زمین‌لرزه در ۱۹ کیلومتری مسجد سلیمان، ۲۹ کیلومتری قلعه خواجه و ۳۷ کیلومتری ایذه ۱۰۴ کیلومتری اهواز و ۱۳۴ کیلومتری شهرکرد بوده است.

مؤسسه زمین‌شناسی آمریکا گفته است این زمین لرزه در ۲۸ کیلومتری مسجد سلیمان و در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داده است.

بنا به گزارش‌های منتشرشده، این زمین‌لرزه در لرستان و اصفهان، شهرکرد، ایلام، همدان، یاسوج، کرمانشاه و شیراز نیز احساس شده است.

زمین‌لرزه در مسجد سلیمان

زمین‌لرزه در مسجد سلیمان

مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از اعزام پنج تیم ۱۵ نفره ارزیاب هلال احمر به منطقه خبر داد.

با وجودی که این زلزله چندان بزرگ نبوده تصاویر اولیه منتشرشده از آن نشان می‌دهد که خسارت‌هایی به بار آورده است. برخی منابع محلی مسجد سلیمان از خسارات به منازل مسکونی خبر داده‌اند.

مصطفی سمالی، فرماندار ایذه در این‌باره گفت: «این زلزله ایذه را نیز لرزانده و در حال پیگیری اخبار محیطی هستیم تا متوجه شویم این زلزله در ایذه خسارتی داشته است یا خیر.»

به‌گفته او با توجه به این‌که مناطق کوهستانی و صعب‌العبور بسیاری در ایذه وجود دارد، «قطعاً این زلزله خساراتی در پی داشته است».

محمد نجاتی‌پور فرماندار باغملک نیز گفته است زمین‌لرزه امروز مسجدسلیمان باغملک را هم لرزاند. او گفت: «تاکنون گزارشی از خسارات احتمالی زمین‌لرزه امروز ارائه نشده است.»

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از ترک خوردن دیوارهای برخی منازل در مناطق روستایی مسجد سلیمان خبر داد و گفت در محور‌های فرعی این شهر کوه به‌صورت محدودی ریزش کرده است.

مرتضی سلیمی افزود زلزله تا کنون در مسجد سلیمان، باغملک، ایذه و هفتگل بدون صدمات جانی و خسارات مالی بوده است. در روستاهای کلته بهمئی و سرآسیاب استان کهگیوله و بویر احمد نیز دیوار برخی منازل دچار ترک‌خوردگی جزئی شده و زلزله در چهارمحال و بختیاری و بوشهر نیز بدون صدمات جانی بوده است.

آسوشیتدپرس در گزارشی درباره زلزله مسجد سلیمان با دو تن از ساکنان این شهر گفت‌وگو کرده است. آن‌ها به این خبرگزاری گفته‌اند که زلزله به ساختمان‌های مرکز شهر آسیب وارد کرده و برخی از ساختمان‌های قدیمی ویران شده‌اند و برخی دیگر ترک برداشته‌اند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این خبر به‌روز می‌شود.
Share