Share

لحظاتی پس از پیروزی تیم ملی فوتبال زنان آمریکا در جام جهانی، جمعیت برای نبرد در میدان دیگری فریاد سر می‌دادند: «حقوق برابر».

تمام ۲۸ بازیکن تیم ملی فوتبال زنان آمریکا از فدراسیون فوتبال این کشور به دلیل برابرنبودن دستمزد با بازکنان مرد آمریکایی شکایت حقوقی کرده اند.

تیم ملی فوتبال زنان آمریکا با پیروزی دو بر صفر در برابر هلند برای چهارمین بار قهرمان جام جهانی فوتبال زنان شد. بازی‌های فوتبال امسال جام جهانی زنان را نزدیک به یک میلیارد نفر در سراسر جهان تماشا می‌کردند.

مگان راپینو، کاپیتان تیم ملی فوتبال زنان آمریکا که در مسابقه فینال در سراسر جهان درخشید، درباره دستمزد برابر گفت: «من فکر می‌کنم همه آماده هستند تا این مکالمه را پیش ببریم و وارد مرحله بعد شویم.» تماشاگران، جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا (فدراسیون جهانی فوتبال) را هو کردند و در بازی فینال شعار «دستمزد برابر» سر می‌دادند.

راپینو گفت: «فکر می‌کنم دیگر از این مرحله عبور کرده‌ایم: این که آیا ارزشش را داریم، آیا باید به ما دستمزد برابر پرداخت شود، آیا بازار برای هر دو یکسان است؟…»

راپینو در این مسابقات کفش طلایی و توپ طلایی را به عنوان بهترین گلزن و بهترین بازیگر دریافت کرد.

مگان راپینو، برنده توپ طلایی و کفش طلایی جام
جهانی ۲۰۱۹ زنان- فرانسه ، عکس- خبرگزاری فرانسه

تیم فوتبال زنان آمریکا در همه دوره‌های جام جهانی حضور داشته، چهار دوره قهرمان جام شده (در سال‌های ۱۹۹۱، ۱۹۹۹ ، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹) و هیچ‌گاه به کمتر از مقام سوم رضایت نداده است اما دستمزد این زنان به مراتب کمتر از تیم ملی فوتبال مردان آمریکا است که هرگز قهرمان جام جهانی نشده و بهترین نتیجه‌ای که در این بازی‌ها کسب کرده مربوط به جام جهانی ۱۹۳۰ اوروگوئه است که در آن تیم فوتبال مردها به مقام سوم دست یافت.

اکنون تیم زنان آمریکا با این درخشش در جام جهانی آماده بازگشت از فرانسه به  خانه و مذاکره با فدراسیون فوتبال آمریکا است.

تیم زنان آمریکا ماه مارس امسال در یک شکایت حقوقی از فدراسیون به خاطر «تبعیض جنسیتی نظام‌مند» شکایت کرد. به نظر می‌رسد مزد برابر تنها جایزه مناسب برای این پرافتخارترین تیم فوتبال زنان جهان باشد.

همزمان با روز بین المللی زن (هشتم مارس) شکایت تیم فوتبال زنان آمریکا از فدراسیون اعلام شد.

فدراسیون فوتبال آمریکا تیم‌های فوتبال بزرگسالان مردان و زنان را استخدام می‌کند. کار و عملکرد زنان و مردان فوتبالیست قابل مقایسه است، اما زنان به مراتب حقوق کمتری دارند، به عنوان مثال در سال ۲۰۱۴ تیم مردان در مجموع پاداشی معادل پنج میلیون و ۳۷۵ هزار دلار دریافت کردند ، این در حالی بود در مرجله شانزدهم باختند و از دور خارج شدند، سال بعد تیم زنان اما در حالی‌که تورنمنت را برده بود یک میلیون و  ۷۲۵ هزار دلار پاداش گرفت. فدراسیون همچنین تیم زنان را مجبور می‌کند تا بر روی چمن مصنوعی بازی کنند – که احتمال آسیب‌دیدگی را بالا می‌برد- اما تیم مردان بیشتر مواقع روی زمین چمن بازی می‌کنند. علاوه بر این فدراسیون تیم میردان را با پروازهای چارتر به سفر می‌برد اما تیم زنان را با پروازهای معمولی.

تفاوت در پرداخت پاداش و مزایا تنها منحصر به فدراسیون فوتبال آمریکا نیست. عملکرد فیفا (فدراسیون بین المللی فوتبال) هم به همین صورت است.  جایزه جام جهانی مردان در سال ۲۰۱۸ ، بالغ بر ۴۰۰ میلیون دلار بود، اما جایزه زنان امسال ۳۰ میلیون دلار است.

برخی این گونه استدلال می‌کنند که رفابت فوتبال زنان جذابیت ندارد، کسی آن را تماشا نمی‌کند، سودآور نیست و ارزشش را ندارد اما پیروزی تیم آمریکا و رقابت‌هایی که تقریبا یک هشتم جمعیت کره زمین به تماشای آن نشستند، این امید را تقویت کرده که روزهای دریافت دستمزد برابر برای فوتبالیست‌های زن و مرد نزدیک است.

فیفا اوایل این هفته اعلام کرد که در جام جهانی ۲۰۲۳ جایزه زنان را دو برابر می‌کند، اما زنان فوتبالیست می‌گویند نه این افزایش کافی است و نه باید تا آن زمان صبر کرد. چرا حالا نه؟


در همین زمینه:

فنلاند قانونی برای حقوق برابر زنان و مردان ارائه خواهد کرد

Share