Share

ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضائیه ایران از اجرای حکم اعدام در ملاءعام دفاع کرد و آن را "ضروری" خواند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیسی روز سه‌شنبه ششم تیر ۱۳۹۱ در حاشیه همایش قوه قضائیه در پاسخ به این پرسش که گروهی از کارشناسان معتقدند اعدام در ملاءعام تأثیرات منفی بر جامعه دارد، گفت: "اعدام در ملاءعام حکم قاضی بوده و لازم‌الاجراست."

وی افزود: "قطعاً مطمئن باشید که قاضی تمامی جوانب و حتی جو جامعه را سنجیده و این حکم را صادر کرده است."

در ایران به‌طور معمول شماری از اعدام‌ها در ملاءعام اجرا می‌شود. در هفته‌های اخیر نیز چند مورد اعدام در ملاءعام از جمله در تهران انجام شد. مخالفان می‌گویند اعدام در ملاءعام باعث "گسترش خشونت در جامعه" می‌شود اما موافقان می‌گویند این نوع اعدام در جامعه "اثرات بازدارنده" دارد.

ابراهیم رئیسی: اعدام در ملاءعام حکم قاضی بوده و لازم‌الاجراست، مطمئن باشید که قاضی تمامی جوانب و حتی جو جامعه را سنجیده و این حکم را صادر کرده است

تنها برای یک بار در سال‌های پایانی ریاست آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی بر قوه قضائیه ایران، اعدام در ملاءعام لغو شد.

قوه قضائیه ایران در آن زمان (۱۰ بهمن ۱۳۸۶) اعلام کرد طبق فرمانی که ازسوی آیت‌ا‌لله‌محمود هاشمی شاهرودی صادر شده،"اعدام‌ها در ملاء‌عام، تنها با تأیید ایشان و براساس ملزومات اجتماعی اجرا خواهد شد."

بر اساس این حکم، انتشار هرگونه تصاویر مربوط به دار آویختن مجرمان در ملاءعام نیز ممنوع اعلام شد.

اما با پایان یافتن دوره هاشمی شاهرودی و انتصاب آیت‌الله صادق لاریجانی به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه، دور تازه اعدام در ملاءعام از سال ۱۳۸۸ آغاز شد.

در ایران برای جرم‌هایی مانند قتل، سرقت مسلحانه، محاربه و قاچاق مواد مخدر مجازات اعدام تعیین شده است.

ایران، آمریکا، چین و عربستان از جمله کشورهایی هستند که مجازات اعدام در آن‌ها هنوز انجام می‌شود.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود که هشتم فروردین‌ماه امسال منتشر شد اعلام کرد در سال ۲۰۱۱ دست‌کم ۳۶۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

این تعداد اعدام پس از چین بالاترین رقم اعدام در جهان است.

شمار بالای اعدام‌ها و اعمال این مجازات در ایران همواره مورد اعتراض فعالان و نهادهای حقوق بشری قرار می‌گیرد اما مقام‌های جمهوری اسلامی تعیین نوع مجازات برای متهمان را "مسأله داخلی" این کشور اعلام می‌کنند.

 

Share