Share

وزارت ورزش ایران می‌گوید تیم ملی والیبال ایران در سفر به آمریکا به‌منظور حضور در مرحله نهایی لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ در فرودگاه با معطلی چند ساعته مواجه شده و آمریکا باید عذرخواهی کند. آمریکا این موضوع را تکذیب کرد.

تیم ملی والیبال ایران در فرودگاه (عکس از آرشیو)

تیم ملی والیبال ایران در فرودگاه (عکس از آرشیو)

رسانه‌های ایران گزارش دادند که اعضای تیم ملی والیبال ایران برای حضور در مرحله نهایی لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ در سفری ۳۰ ساعته راهی آمریکا شدند و در ورود به خاک این کشور در فرودگاه بین‌المللی اوهر شیکاگو با معطلی ۴ ساعته مواجه و حتی چند نفر از آن‌ها برای مصاحبه دعوت شدند.

این موضوع ابتدا با اعتراض فدراسیون والیبال ایران به فدراسیون جهانی همراه شد و سپس وزارت ورزش ایران نیز بیانیه‌ای در این رابطه صادر کرد.

در این بیانیه آمده بود: «رفتار مقامات آمریکایی به‌عنوان میزبان مرحله نهایی لیگ ملت‌های جهان با تیم ملی والیبال ایران زننده و برخلاف منشور المپیک و روح حاکم بر مناسبات ورزشی جهان است. (…) انتظار داریم برای جبران این رفتار ناشایست مقامات آمریکا از ملی پوشان عذرخواهی کنند و فدراسیون جهانی والیبال نیز دلجویی شایسته‌ای از تیم ایران و قهرمانان آن به‌عنوان نمایندگان مردم ایران داشته باشد.»

محسن بهاروند، مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه ایران هم از طریق سفیر سوئیس در تهران به معطل کردن تیم ملی والیبال در فرودگاه شیکاگو اعتراض کرد و گفت: «اگر آمریکا نمی‌تواند منصفانه و بی‌طرفانه میزبان همه تیم‌های ورزشی باشد بهتر است از میزبانی مسابقات ورزشی خودداری نماید.»

فدراسیون بین‌المللی والیبال (FIVB) در بیانیه‌ای از این موضوع ابراز نگرانی کرد. اما استیو بانسباخ، سخنگوی امور گمرکی و مرزی آمریکا، به شبکه سی‌ان‌ان گفت در فرودگاه اوهر شیکاگو «روش‌های معمول اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده دنبال شد و همه بدون وقفه مورد بازرسی قرار گرفتند».

ایگور کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی والیبال ایران نیز در گفت‌وگو با یک سایت لهستانی گفت: «عوامل اف‌بی‌آی برای مدت طولانی ما را در فضایی محدود نگه داشتند. آن‌ها به همه گفتند تا به برخی سئوالات احمقانه پاسخ دهند. مثلا عکس‌هایی را به ما نشان می‌دادند که بگوییم آن‌ها را می‌شناختیم یا خیر.»

حضور پرحاشیه تیم ملی والیبال ایران در آمریکا در حالی انجام می‌شود که تنش بین ایران و آمریکا بر سر توافق هسته‌ای شدت گرفته است. آمریکا از این توافق خارج شده و تحریم‌های سختی را علیه ایران به اجرا گذاشته است.

Share