Share

سخنگوی وزارت خارجه ایران از دولت بریتانیا خواست از نفتکش «گریس ۱» در جبل‌الطارق که حامل نفت ایران بود رفع توقیف کند. در همان حال تلاش‌های آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف نظامی در خلیج فارس ادامه دارد. دبیر کل سازمان ملل، چین و روسیه خواهان آزادی دریانوردی در خلیج فارس و تنگه هرمز شدند.

جمعه ۲۱ تیر: سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در دفتر ایرنا

پلیس جبل‌الطارق بعد از ظهر پنج‌شنبه ۲۰ تیر / ۱۱ ژوئیه اعلام کرد که ناخدای نفتکش «گریس ۱» که با پرچم پاناما حامل نفت خام ایران بود ‌همراه با افسر ارشد آن به اتهام دور زدن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه بازداشت شده و مورد بازجویی قرار گرفتند. پنج‌شنبه ۱۳ تیر / ۴ ژوئیه این سوپرتانکر با حکم دولت محلی جبل‌الطارق و توسط نیروی دریایی بریتانیا توقیف شد. دولت اسپانیا اعلام کرده که این نفتکش به درخواست ایالات متحده در آب‌های سرزمینی این کشور توقیف شده است. سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران جمعه ۱۲ژوئیه /۲۰ تیر در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت:

«سوال ما از انگلیس این است که مگر جمهوری اسلامی ایران تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار دارد؟ مگر اروپا ما را تحریم نفتی کرده است؟ به فرض آنکه این نفتکش به سوریه می‌رفته است، مگر آنها نبودند که ادعا می‌کردند ما قوانین‌مان فراسرزمینی نیست و علیه دیگر کشورها اعمال نخواهیم کرد؟ آنها همیشه منتقد این موضوع بوده‌اند ولی چطور شده است که اکنون خود به بهانه نقض تحریم‌های سوریه، این کار را انجام می‌دهند؟»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه این گفت‌وگ دولت بریتانیا را متهم کرد که تحت تأثیر دولت آمریکا وارد «بازی خطرناک و ناپیدایی» شده است.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، روز گذشته (پنج‌شنبه) بار دیگر تأکید کرد که نفتکش «گریس ۱» به‌دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شد. یک روز بعد از آنکه حسن روحانی به دولت بریتانیا هشدار داد که توقیف نفتکش ایران بی‌پیامد نیست، وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که شناورهای ایرانی یک فروند نفتکش بریتانیایی را رهگیری کردند که با دخالت ناو بریتانیا نفتکش موفق شد از تنگه هرمز عبور کند. سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه‌ای رهگیری نفتکش بریتانیا در حوالی جزیره ابوموسی را تکذیب کرد.

تشکیل ائتلاف برای اسکورت کشتی‌های تجاری

وزارت دفاع آمریکا شامگاه گذشته اعلام کرد که در حال رایزنی برای تشکیل ائتلافی است تا برای تمامی کشتی‌هایی که از خلیج فارس عبور می‌کنند، حمایت نظامی تأمین کند. ژنرال مارک میلی نامزد ریاست ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در جلسه استماع در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا پیش‌بینی کرد که ظرف چند هفته آینده این ائتلاف برای تأمین آزادی دریانوردی شکل بگیرد.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در گفت‌وگو با ایرنا گفت:

« اگر قرار است امنیت این منطقه حفظ شود، ما باید این کار را بکنیم، اگر قرار است ثبات در منطقه بازگردد، ما با کمک همدیگر باید این کار را بکنیم. هرگونه حضور نیروهای خارجی  کمکی نخواهد کرد و باید آن را زنگ خطری برای همه تلقی کنیم. پیام ما به آنهاست که قدری هوشیارتر و آینده‌نگرتر باشند.»

عرفان حق، معاون سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل همراه با چین و سوریه از همه طرفین خواسته‌اند که خویشتنداری پیشه کنند و از افزایش تنش‌ها در خلیج فارس بپرهیزند. عرفان حق، شامگاه گذشته درباره طرح آمریکا برای تشکیل ائتلاف گفت:

«ما طبعاً می‌خواهیم که آزادی دریانوردی تضمین شود و امیدواریم که همه طرف‌ها هم به آن پایبند بمانند.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین و همچنین وزارت خارجه چین نیز خواهان آزادی دریانوردی در تنگه هرمز شدند.

بیشتر بخوانید:

پلیس جبل‌الطارق ناخدا و یک افسر نفتکش ایرانى را بازداشت کرد

 

Share