Share

دولت ونزوئلا و اپوزیسیون بر سر مذاکرات مداوم و منظم برای حل بحران سیاسی این کشور به توافق رسیدند.

راه دشواری بر سر راه توافق دولت ونزوئلا و اپوزیسیون قرار دارد. (عکس از آرشیو)

راه دشواری بر سر راه توافق دولت ونزوئلا و اپوزیسیون قرار دارد. (عکس از آرشیو)

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه نروژ، کشوری که نقش میانجی را ایفا می‌کند، اعلام کرد که دو طرف موافقت کرده‌اند که مذاکرات مستمر خود را در جزیره کارائیب باربادوس، واقع در شمال شرق ونزوئلا ادامه دهند.

به‌گفته وزارت خارجه نروژ، در این گفت‌وگوها باید راه حلی «در چارچوب قانون اساسی» ونزوئلا برای بحران کنونی یافت. وزارت امور خارجه نروژ اطلاعات خاصی را ارائه نکرده است.

نمایندگان نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا و خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون از دوشنبه ۱۷ تیر / ۸ ژوئیه در باربادوس در حال مذاکره هستند. نخستین دور گفت‌وگوها در ماه مه گذشته در نروژ برگزار شد که بدون نتیجه پایان یافت.

خوان گوایدو، رئیس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا هدف از این مذاکرات را برکناری مادورو، ایجاد یک دولت گذار و انتخابات جدید اعلام کرده است. اما چشم‌اندازی برای انتخابات جدید پس از گفت‌وگوهای باربادوس وجود ندارد.

هکتور رودریگز، نماینده مادرو از «راهی پیچیده» تا دستیابی به «توافقی در مورد همزیستی دموکراتیک» سخن گفته است.

استالین گونزالز، نماینده گوایدو در صفحه توئیتر خود نوشته است که مردم ونزوئلا خواهان «پاسخ‌ها و نتایج»اند و اکنون رایزنی‌ها باید برای «پایان دادن به رنج مردم» انجام شود.

مادورو و گوایدو ماه‌هاست که در این کشورِ بحران‌زده آمریکای جنوبی در جنگ قدرت هستند. گوایدو، رئیس مجلس ونزوئلا در ماه ژانویه گذشته خود را رئیس‌جمهوری موقت کشور اعلام کرد. بیش از ۵۰ کشور او را به‌رسمیت شناخت‌اند. از سوی دیگر، مادورو حمایت کشورهایی مانند ایران، روسیه، کوبا و ترکیه را دارد و ارتش ونزوئلا را حامی خود می‌داند.

دعوت به مذاکرات دولت و اپوزیسیون ونزوئلا با میانجی‌گری نروژ پس از آن صورت گرفت که خوان گوایدو اعلام شورش عمومی کرد اما با وجود وقوع درگیری‌های خیابانی طرفداران دو طرف در ونزوئلا این شورش نتیجه‌ای در بر نداشت.

بیشتر بخوانید:

مذاکرات اپوزیسیون و دولت ونزوئلا پیشرفتی نداشت، گفت‌وگوها ادامه می‌یابد

Share