Share

پلیس جبل الطارق اعلام کرد هر چهار خدمه نفت‌کش «گریس ۱» ایران با قرار وثیقه و بدون طرح اتهام آزاد شده‌اند. این نفت‌کش پنج‌شنبه هفته گذشته به ظن نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده بود.

نفت‌کش گریس ۱

پلیس این ناحیه پیش‌تر در روز جمعه از بازداشت دو خدمه دیگر نفتکش خبر داده بود. یک روز قبل از آن ناخدا و افسر ارشد کشتی دستگیر شدند.

به گزارش رویترز پلیس جبل‌ الطارق روز جمعه ۱۲ ژوییه/ ۲۱ تیر در بیانیه‌ای اعلام کرده که هر چهار خدمه گریس ۱ با قرار وثیقه آزاد شده‌اند اما تحقیقات در مورد نحوه عملکرد این نفت‌کش همچنان در جریان است. نفت‌کش هم فعلا توقیف خواهد ماند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، «اقدام بریتانیا علیه کشتی ایرانی» را یک «دزدی دریایی» خوانده و گفته بود واضح است که این اقدام از سوی آمریکایی‌ها صورت گرفته است.

اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۱ دولت سوریه و تعدادی از موسسات وابسته به آن را به دلیل سرکوب اعتراضات سیاسی در آن کشور تحریم کرده است.

ظریف در ادامه در این باره گفته بود:

«طرح موضوع تحریم فروش نفت به سوریه نیز از سوی اتحادیه اروپا، ادعایی بی معناست؛ زیرا اولا کشورهای اروپایی نفت صادر نمی‌کنند و ثانیا اینکه تحریم‌های اتحادیه اروپا جنبه‌ای فرامرزی ندارد و برای دیگر کشورهای دنیا لازم‌الاجرا نیست. تحریم‌های اروپا برای آن است که آنها از سوریه نفت نخرند، نه اینکه مانع از فروش نفت کشورهای دیگر به سوریه بشوند. از این رو توجیه انگلیس در خصوص توقیف کشتی دریایی بچه‌گانه و مضحک است.»

در بحبوحه افزایش تنش‌ها با ایران، نیروی دریایی بریتانیا گفته بود در حال اعزام ناوشکن اچ‌. ام‌. اس دانکن به منطقه خلیج فارس است.

روز چهارشنبه ۱۰ ژوییه/ ۱۹ تیر نیز بریتانیا اعلام کرد چند قایق ایرانی سعی داشتند یک نفت‌کش بریتانیایی را وارد آب‌های ایران کنند اما ایران این ادعا را رد کرده است.

ناوشکن دانکن در حال حاضر در مدیترانه است و قرار است تا هفته آینده به ناوچه مونتروز در خلیج فارس بپیوندد. این ناوشکن تجهیزات پیشرفته ضدهوایی و ضدموشکی دارد.


  • در همین زمینه

ایران از بریتانیا خواست از «گریس ۱» رفع توقیف کند

Share