Share

مجلس نمایندگان آمریکا یک متمم لایحه بودجه دفاعی این کشور را تایید کرد که اگر به تصویب نهایی برسد، رئیس‌جمهوری ایالات متحده ملزم می‌شود برای حمله به ایران از کنگره این کشور مجوز بگیرد. این مصوبه اگر تبدیل به قانون شود، شامل وضعیتی نخواهد شد که در آن ایران به یک هدف آمریکایی حمله کرده باشد.

در آمریکا اعلام رسمی جنگ با کشوری دیگر، تنها از اختیارات کنگره است

در جریان جلسه روز جمعه مجلس نمایندگان آمریکا، ۲۵۱ نفر از اعضای این مجلس به متمم پیشنهادی رای مثبت دادند و ۱۷۰ نفر نیز با آن مخالفت کردند.

در این متمم تاکید شده است که تامین بودجه برای اقدام نظامی علیه ایران، بی آن که کنگره علیه ایران اعلام جنگ کرده باشد یا مشخصا مجوزی برای این کار صادر کرده باشد، ممنوع است.

در جریان رای‌گیری برای این متمم برخی از نمایندگان جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان از جمله مت گیتس که از حامیان دونالد ترامپ است، به آن رای موافق دادند.

در آمریکا اعلام رسمی جنگ با کشوری دیگر، تنها از اختیارات کنگره است و رئیس‌جمهوری بدون اجازه کنگره نمی‌تواند علیه کشوری اعلام جنگ کند، اما انجام حملات محدود با استدلال دفاع از امنیت ملی یا اعزام نیروی نظامی محدود به کشوری دیگر، نیازی به اجازه کنگره ایالات متحده ندارد.

مجلس نمایندگان آمریکا به تازگی مصوبه‌ای هم به منظور محدود کردن دونالد ترامپ برای حمله به ایران داشت که در مجلس سنای این کشور رای نیاورد.

این موضوع اما بار دیگر در هفته‌های پیش ‌رو در رایزنی‌های میان دو مجلس مطرح خواهد شد.

آنچه مورد توافق نهایی دو مجلس نمایندگان و سنا قرار بگیرد، با امضای ریاست جمهوری در آمریکا به قانون تبدیل خواهد شد.

با بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا، تلاش‌هایی برای کاهش سطح تنش و جلوگیری از وقوع یک درگیری نظامی در منطقه در جریان است.

سپاه پاسداران ایران به تازگی یک پهپاد متعلق به آمریکا را که به گفته جمهوری اسلامی «به حریم هوایی ایران وارد شده بود و به هشدارها بی‌توجه بوده»، سرنگون کرد:

به دنبال این ماجرا، آمریکا اعدام کرد که قصد حمله به برخی اهداف در ایران را داشته اما دونالد ترامپ گفت که در آخرین لحظات از این حمله‌های موشکی تلافی‌جویانه منصرف شده است:


  • در همین زمینه

شمخانی: کاهش تعهدات ایران در برجام با انهدام پهپاد آمریکا فرقی ندارد

Share